«ԱՆՎՏԱՆԳ ՔԱՂԱՔ». ՉԻՆԱԿԱՆ ԿՈՂՄԻ ՀԵՏ ՔՆՆԱՐԿՎԵԼ ԵՆ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԻ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՀԱՐՑԵՐ
«Անվտանգ քաղաք» հայեցակարգի  հետ կապված հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի և չինական «Հուավեյ տեխնոլոջիս» ընկերության պատվիրակության հետ կայացած հանդիպման ժամանակ, որին մասնակցել է նաև ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը: Այս մասին տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման շրջանակներում Երևանի քաղաքապետը, կարևորելով «Անվտանգ քաղաք» համակարգի ներդրումը, նշել է, որ ժամանակակից ինովացիաների պայմաններում այն ուղղակի անհրաժեշտություն է և հնարավորություն է ստեղծում մի շարք ոլորտներում կառավարումն ավելի  արդյունավետ ու վերահսկելի դարձնելու համար:  Քաղաքապետը նաև հավելել է, որ ծրագրի հետ կապված հետաքրքրություն են ցուցաբերել նաև շահագրգիռ գերատեսչությունները:
Չինական կողմը, ներկայացնելով «Հուավեյ տեխնոլոջիս» ընկերության գործունեության հիմնական ուղղությունները և աշխատանքային փորձը տարբեր երկրներում, ընդգծել  է, որ ընկերությունն  առաջատար դիրքեր ունի ծառայությունների մատուցման ոլորտում և մի շարք հաջողված ծրագրեր է իրականացրել այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել են «Անվտանգ քաղաք» հայեցակարգի կառուցվածքը, ժամանակակից կապի միջոցների, ինտեգրացված տեղեկատվական համակարգերի, ինչպես նաև տեսահսկման և տեսանյութերի վերլուծության կենտրոնների ներդրման բաղկացուցիչները: «Հուավեյ տեխնոլոջիս» ընկերության ԱՊՀ տարածաշրջանային նախագահ Վան-Քսյանն էլ, նշելով, որ  ոլորտի հայաստանյան ընկերությունների հետ համագործակցության փորձն արդեն առկա է, ողջունել է քաղաքապետարանի նախաձեռնությունը և նշել, որ  պատրաստ են քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագիր: Կողմերի միջև ձեռք է բերվել հայեցակարգի մշակման և համակարգի ներդրման աշխատանքային խմբեր ձևավորելու պայմանավորվածություն:
Նշենք, որ Հայեցակարգը Երևանում ներդնելու  մասին համաձայնագիր ստորագրվել էր  դեռևս հուլիս ամսին Պեկինում կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Հուավեյ տեխնոլոջիս»-ը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մասնագիտացած  ծառայություններ մատուցող աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից  է, որի գործունեության ուղղություներից մեկն էլ տեսահսկման և անվտանգության այլ համակարգերի կիրառումն է համայնքային կառավարման ոլորտում: