ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ԱՊՊԱ ՇՈՒԿԱՅԻ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄՆԵՐԸ
Հայաստանի Ավտոապահովագրողների Բյուրոն հրապարակել է ԱՊՊԱ (ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրություն) ոլորտի ամփոփ վիճակագրական տվյալներ` ըստ առանձին ապահովագրական ընկերությունների: Համաձայն այս տվյալների` 2011 թվականի հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ մեր հանրապետությունում հաշվառվել է գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր`  374 924 տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ: Հաշվեգրված ապ.վճարների ընդհանուր գումարը կազմել է 13.8 մլրդ դրամ:
Նշենք, որ վերջին ամիսների կտրվածքով հայաստանյան ԱՊՊԱ շուկայում խաղացողների դիրքային փոփոխություններ չեն գրանցվել: Միևնույն ժամանակ, խոշոր խաղացողների մասնաբաժիններն աճել են` «թույլ» խաղացողների մասնաբաժինների կրճատման հաշվին:
Այսպես, հոկտեմբեր ամսվա վերջի դրությամբ ՀՀ ԱՊՊԱ շուկայի իր մասնաբաժնով բացարձակ առաջատար է «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունը: Վերջինս տնօրինում է հայաստանյան ԱՊՊԱ շուկայի շուրջ 32.9%-ը:  2011թ.-ի հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունում հաշվառվել է գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր` ավելի քան 123 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ: Հաշվետու ժամանակահատվածի վերջի դրությամբ «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերության մոտ հաշվեգրված ապ.վճարների ընդհանուր գումարը կազմել է 4.6 մլրդ դրամ:
ՀՀ ԱՊՊԱ շուկայում իրենց մասնաբաժիններով «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ»-ին հաջորդում են «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» և «ՌԵՍՈ» ապահովագրական ընկերությունները` համապատասխանաբար 17.2% և 14.8% մասնաբաժիններով: 2011թ.-ի հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ «ՌԵՍՈ» ընկերությունում գրանցված է եղել գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր` շուրջ 55 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ, իսկ «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունում` 64 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ:
ՀՀ-ում գործող մյուս ապահովագրական ընկերությունները ԱՊՊԱ շուկայում ապահովել են հետևյալ մասնաբաժինները. «ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 11.5% (43 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր), «ԳԱՐԱՆՏ-ԼԻՄԵՆՍ»` 6.9% (26 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր), «ԿԱՍԿԱԴ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 6.2% (23,6 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր),  «ՌԱՍԿՈ»` 6.1%  (23,0 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր), «ՍԻԼ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 4% (14 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր):