ՎԵՆԵՏԻԿՆ ՈՒ ԵՐԵՎԱՆԸ` ՔՈՒՅՐ ՔԱՂԱՔՆԵՐ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում երեկ` դեկտեմբերի 15-ին, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Վենետիկի իր գործընկերոջ` քաղաքապետ Ջորջիո Օրսոնիի հետ ստորագրել են Երևանը և Վենետիկը քույր քաղաքներ հռչակելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ համաձայնագիր:
Ստորագրված փաստաթղթի համաձայն, կողմերը պարտավորվել են խթանել տնտեսական, զբոսաշրջային, մշակութային և սպորտային երկուստեք փոխշահավետ համագործակցությունը` այդ համատեքստում նաև գործնական քայլեր նախաձեռնելով երկու քաղաքների գործարար շրջանակների և մշակութային հաստատությունների միջև ճանաչողական փոխայցերը կազմակերպելու և ապահովելու ուղղությամբ:
Համաձայնագրի ստորագրումից հետո Վենետիկի քաղաքապետ Ջորջիո Օրսոնին հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում, մասնավորապես, կարևորել է հայ-իտալական դարավոր բարեկամությունն ու շեշտել, որ Երևանի հետ փոխգործակցությունն էլ ավելի կխորացնի երկու ժողովուրդների միջև դարերի փորձությունը բռնած հարաբերությունները:
Ի պատասխան, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել իր գործընկերոջը Վենետիկն ու Երևանը քույր քաղաքներ հռչակելու պատրաստակամության ու ջերմ խոսքերի համար և վստահեցրել է, որ իր կողմից կանի հնարավորը, որպեսզի երկուստեք ձևավորվող հարաբերությունները լինեն փոխշահավետ ու խորանան:
Այնուհետ կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք փոխհամաձայնեցված աշխատակարգով գործնական հիմքերի վրա կդնեն ստորագրված համաձայնագրով ամրագրված պարտավորությունների կատարումը: