ԼՈՒՐՋ ԱՌԱՋԸՆԹԱՑ ԵՄ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ
Եվրամիությունը որոշում է կայացրել Հայաստանի հետ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) ստեղծման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ: ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնական հայտարարության համաձայն` բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի (ԵՀ) դրական որոշումն արձագանքն է վերջին մեկ տարվա ընթացքում բանակցություններին նախապատրաստվելու ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացված քայլերին: Նշենք, որ բանակցությունների մեկնարկի համար ԵՀ-ի կողմից դրվել էին օրենսդրական փոփոխությունների, օրենսդրության կիրարկման բարելավման և համապատասխան կառույցների հզորացման ուղղությամբ նախապայմաններ` արտաքին առևտրին առնչվող մի շարք բնագավառներում:
ԵՀ-ին ներկայացված համապարփակ զեկույցում նշվում է, որ 2011 թվականի ընթացքում Հայաստանը էական և շոշափելի առաջընթաց է գրանցել պարտավորությունների և ամրագրված գլխավոր առաջնայնությունների կատարման և ավարտին հասցնելու ուղղությամբ: Իրականացված աշխատանքը հիմք է հանդիսացել ԵՄ կառույցների համար, որպեսզի կայացվի բանակցությունների մեկնարկի որոշումը:
ԽՀԱԱԳ ստեղծմամբ Հայաստանը հնարավորություն կունենա դիվերսիֆիկացնելու և ուղղորդելու իր արտահանման կարողությունները և առավել բարենպաստ պայմաններով մուտք գործելու մոտ 500 միլիոն սպառող ունեցող Եվրոպական միասնական շուկա:
Ներկայումս Հայաստանն օգտվում է ԵՄ-ի կողմից շնորհված Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգից (GSP+), որը հնարավորություն է տալիս ապրանքների արտահանում ԵՄ մաքսատուրքի նվազեցված դրույքաչափերով: