ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԲԱՆԿԸ ԿԱՋԱԿՑԻ ՄԵՐ ԵՐԿՐԻ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐԱՑՄԱՆԸ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը` Հայաստանին տրամադրվող Երրորդ զարգացման քաղաքականության գործառնության եռամյա փաստաթղթի աշխատանքային խմբի ղեկավար Սուլեյման Կուլիբալիի գլխավորությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են նախարարության Հասարակայնության հետ կապերի բաժնից` հանդիպման նպատակն էր քննարկել հայկական կողմի առաջարկությունները, որոնք ՀՀ կառավարությունը որպես առաջնահերթություն է տեսնում եւ նպատակահարմար է գտնում ներառել բարեփոխումների քաղաքականության հաջորդ ծրագրում:
Փոխվարչապետը ողջունելով հյուրին, նշել է, որ կարեւոր առաքելությամբ է Հայաստան ժամանել, քանի որ անդրադարձ է կատարվում Հայաստանի եւ համայնքների համար էական նշանակություն ունեցող հիմնախնդիրների: Ա. Գեւորգյանը հատկապես կարեւորել է, որ ՀԲ աջակցությամբ իրականացված ծրագրերը ուղղվել են մարզերում, համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացմանը եւ ընդգրկել են կենսական նշանակության ոլորտներ:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար Սուլեյման Կուլիբալին ներկայացրել է ծրագրի հիմնական ուղղությունները` նշելով, որ զարգացման քաղաքականության այս շարքը եւս կօժանդակի ՀՀ կառավարության առաջնահերթ բարեփոխումների փաթեթներին` միտված Հայաստանի մրցունակության բարձրացմանը: Ծրագրում, մասնավորապես`առաջարկվում է օժանդակել Հայաստանին` խթանելու արտահանման աճը, աջակցել հարկային վարչարարության բարեփոխումներին, բիզնես միջավայրի բարելավմանը եւ օժանդակություն ցուցաբերել` ապահովելու Հայաստանում տարվող սոցիալական քաղաքականության կայունությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել է բարեփոխումների շարքում խմելու եւ ոռոգման ջրամատակարարման բարեփոխումները ներառելու հնարավորությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կատարել ուսումնասիրություն համակարգի պահանջների, կարիքների վերաբերյալ, կատարել ուսումնասիրություն Երեւանում եւ համայնքներում խմելու ջրի սակագնային միասնականացման վերաբերյալ, որից հետո ըստ կարիքների դրանք ներառել քննարկվող Երրորդ զարգացման քաղաքականության գործառնության մեջ: