Հայաստանի խոշոր հարկատուներ. 2023թ. հունվար-սեպտեմբերին մուծված հարկերի ծավալն աճել է 17.02%-ով, առաջատարը ԶՊՄԿ-ն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2023թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն՝ Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 52.39 մլրդ դրամ՝ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 59.44%-ով կամ 76.77 մլրդ դրամով։ 2022թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունն առաջինն էր։
Երկրորդ տեղում է Գազպրոմ Արմենիան՝ 39.49 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ -2.31 մլրդ կամ -5.53%։ 2022թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը երկրորդն էր։
Երրորդ տեղում է Գրանդ Տոբակոն՝ 31.03 մլրդ դրամ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ -1.44 մլրդ կամ -4.44%։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը երրորդն էր։
Մոբայլ Սենթր Արթ չորրորդ տեղում է՝ 30.13 մլրդ դրամ՝ +22.71 մլրդ դրամ կամ +305.89%։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 19-րդ հորիզոնականում էր։
Հինգերորդ տեղում է Փրիթի Ուեյ ընկերությունը (Վեստա), որը պետբյուջե է վճարել 23.35 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 21.29 մլրդ դրամով կամ 1,029.83%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը 92-րդն էր։
Վեցերորդ տեղում է Ամերիաբանկը, որը պետբյուջե է վճարել 22.82 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 16.3 մլրդ դրամով կամ 250.09%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը 20-րդն էր։
Յոթերորդ տեղում է Արդշինբանկը, որը պետբյուջե է վճարել 21.31 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 16.26 մլրդ դրամով կամ 322.18%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը 32-րդն էր։
Սի-Փի-Էս Էներջի Գրուպն 8-րդն է՝ 16.59 մլրդ դրամ՝ +4.76 մլրդ դրամ կամ +40.26%։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 7-րդ հորիզոնականում էր։
9-րդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 15.73 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ -0.623 մլրդ դրամով կամ -3.81%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը 4-րդն էր։
Ջեյ Թի Այ Արմենիան եզրափակում է տասնյակը, ընկերությունը բյուջե է մուծել 13.997 մլրդ դրամ հարկ, 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 2.98 մլրդ դրամով կամ 27.02%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը 10-րդն էր։
Առաջին տասնյակում տեղ է զբաղեցրել 3 ընկերություն ծխախոտագործության ոլորտից։ 2-ական ընկերությամբ ներկայացված են էլեկտրոնիկայի վաճառքի, էներգակիրների և բանկային ոլորտները, և մեկ ընկերությամբ՝ հանքարդյունաբերության ոլորտը։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 266.85 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից պակաս է 23.7 մլրդ դրամով կամ 8.16%-ով:
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 712.85 մլրդ դրամ է, ինչը 60.77 մլրդ դրամով կամ 9.32%-ով ավել է 2022թ. համադրելի ցուցանիշից։
1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 1.267 տրլն դրամ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 184.28 մլրդ դրամով կամ 17.02%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 21.06%-ը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 56.27%-ը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 26/10/23 դրությամբ՝ 402.4 դրամ), ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 663.14 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 1,771.5 մլն դոլար և 1,000-ի կողմից՝ 3,148.39 մլն դոլար։