ՔՆՆԱՐԿՎԵԼ ԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՄՐՑԱԿՑԱՅԻՆ ԻՐԱՎԻՃԱԿԻ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆՆ ԱՌՆՉՎՈՂ ՀԱՐՑԵՐ
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը հանդիպել է Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտայի հետ: Ինչպես տեղեկացնում են ՏՄՊՊՀ Մամուլի ծառայությունից` հանդիպման ժամանակ դեսպանը նշել է, որ հետաքրքված է այն քայլերով, որոնք իրականացվում են մրցակցային իրավիճակի բարելաման ուղղությամբ և ընդգծել, որ ուկրաինական կողմը շահագրգռված է երկու երկրների մրցակցային մարմինների առավել ինտենսիվ համագործակցությամբ, ինչն իր հերթին կնպաստի երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը:
Անդրադառնալով դեսպանի կողմից Հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ հարցադրումներին` Արտակ Շաբոյանը ներկայացրել է տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքներն ու լուծում ստացած մրցակցային խնդիրները և տեղեկացրել, թե որոնք են լինելու Հանձնաժողովի առաջնահերթությունները:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ շնորհիվ ուղղորդված և նպատակային աշխատանքի, տարեցտարի ավելանում են տնտեսվարողներին պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ որոշումները, արդյունքում բացահայտվում և լուծում են ստանում մի շարք մրցակցային խնդիրներ: Այսպես, եթե 2008-ին Հանձնաժողովը կայացրել է նման 31, իսկ 2009-ին 25 որոշում, ապա 2010-ին դրանց թիվը եղել է 106, 2011-ին՝ 198, իսկ այս տարվա 9 ամիսների տվյալներով՝ արդեն իսկ 112 որոշում: Նշված ժամանակահատվածում նշանակված տուգանքների չափը, ըստ տարիների, 3 մլն դրամից հասել է մինչև 351 մլն դրամի: Ա. Շաբոյանը նաև նշել է, որ նախորդ տարի բողոքարկվել է  20, իսկ այս տարի՝ 5 որոշում: 17-ի մասով Հանձնաժողովի որոշումները մնացել են ուժի մեջ, իսկ 7 բողոքարկումները  դեռևս դատական փուլում են: ՏՄՊՊՀ որևէ որոշում դատարանի կողմից անվավեր չի ճանաչվել:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի հրապարակած տարեկան ցուցանիշներին, ըստ որի` Հայաստանը մրցունակության առումով առաջընթաց է արձանագրել: Միայն գերիշխող դիրքերի ազդեցությունը մրցակցության վրա ցուցանիշով Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 43 կետով: Տեսանելի առաջընթաց կա նաև  հակամենաշնորհային քաղաքականության ուժեղության (+23) եւ ներքին շուկայում մրցակցության ինտենսիվության ցուցանիշով (+9):
Դեսպան Ի. Կուխտան նշել է, որ Ուկրաինայի կառավարությունը կարևորում է Հայաստանում մրցակցային իրավիճակի բարելամանն ուղղված քայլերը և ընդգծել, որ դրանք մեծապես կնպաստեն նաև երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների աճին: