Ղազախստանը մտադիր է Չինաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 100 միլիարդ դոլարի
Ղազախստանի իշխանությունները նախատեսում են Չինաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը ներկայիս 40 միլիարդ դոլարից հասցնել 100 միլիարդ դոլարի:
«Մեծ գոհունակությամբ կուզեի նշել, որ ղազախա-չինական համապարփակ ռազմավարական գործընկերությունը և հավերժական բարեկամությունը շարունակաբար զարգանում են և ուղղված են դեպի ապագան: Չինաստանը հանդիսանում է Ղազախստանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերը՝ զբաղեցնելով առաջին տեղը: Երկկողմանի առևտրի ծավալը 2023 թվականի արդյունքներով հասել է ռեկորդային 40 միլիարդ դոլարի, մենք կարծում ենք, որ այդ ցուցանիշը բավականին հասանելի է», – ասել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը:
Հիշեցնենք՝ այս օրերին Աստանայում է գտնվում Չինաստանի փոխվարչապետ Լիո Գուոճոնը: Կողմերը քննարկել են երկկողմ ռազմավարական գործընկերության զարգացման ներկա վիճակն ու հեռանկարները: Նրանք քննարկել են նաև համագործակցության ամրապնդման հեռանկարները առևտրի, ներդրումների, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, լոգիստիկայի, էներգետիկայի և զբոսաշրջության ոլորտներում: Բացի այդ, օրակարգում են եղեկ մշակութային և հումանիտար կապերի զարգացման հարցեր:
Ղազախստանի նախագհն ընդգծել է, որ Աստանան եղել և մնում է Պեկինի հուսալի գործընկերը: Նրա խոսքով, Չինաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի հասցնելը Ղազախստանի համար առաջնահերթություն է: