Չինաստանը կրկին կենտրոնացել է Վիետնամի և Մեքսիկայի վրա՝ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին
Չինական ընկերությունները հետզհետե ավելի շատ են նախընտրում ներդրումներ անել Վիետնամում և Մեքսիկայում՝ ԱՄՆ-ի հետ լարվածության աճի ֆոնին: Այս մասին հայտնում է բրիտանական Financial Times-ը:
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ Չինաստանում անցած ֆինանսական տարվա ընթացքում առնվազն 41 արտադրական և լոգիստիկ նախագիծ է հայտարարվել Մեքսիկայում, ևս 39-ը՝ Վիետնամում: Այսպիսով, Վիետնամն ու Մեքսիկան առաջ են անցել ԱՄՆ-ից՝ որպես չինական ընկերությունների կողմից իրականացվող նախագծերի իրականացման հիմնական ուղղություններ: Այս ցուցանիշով առաջատար են նաև Թաիլանդը, Մալայզիան, Հունգարիան և Եգիպտոսը: Նշվում է, որ քանի որ Միացյալ Նահանգները նոր մաքսային սահմանափակումներ է մտցրել չինական ապրանքների ներմուծման վրա, նույնիսկ Չինաստանից փոքր բիզնեսը ձգտում է ընդլայնել իր ներկայությունը երրորդ երկրներում:
Հիշեցնենք՝ մայիսի 14-ին Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն բարձրացնում է Չինաստանից պողպատի, էլեկտրական մեքենաների, համակարգիչների, չիպերի և այլ ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերը: Նշվում է, որ խոսքը 18 միլիարդ դոլարի տուրքերի մասին է:
Իսկ նախորդիվ՝ ապրիլի 18-ին ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնականի տեղակալ Դալիփ Սինգը ասել էր, որ Միացյալ Նահանգները փորձում է ստեղծել հնարավորինս լայն կոալիցիա՝ Չինաստանի վրա ազդելու համար՝ ձգտելով փոփոխություններ կատարել Պեկինի տնտեսական քաղաքականության որոշ ասպեկտներում: Միևնույն ժամանակ ամերիկացի պաշտոնյան ասել էր, որ Չինաստանն ունի ավելցուկային արտադրական հզորություն, որի շահագործումը սպառնում է համաշխարհային շուկային: Չինաստանի ԱԳՆ-ն նրա խոսքերն անվանել է «Չինաստանի արդյունաբերական զարգացումը ճնշելու փորձ»: