Ռուսաստանը հավանություն է տվել ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի վավերացմանը
Ռուսաստանի Դաշնային խորհուրդը լիագումար նիստում հավանություն է տվել ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի վավերացմանը:
Փաստաթուղթն ստորագրվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերի 25-ին և պետք է փոխարինի պայմանավորվող կողմերի միջև 2018 թվականի մայիսի 17-ի ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին ժամանակավոր համաձայնագրին:
Ի լրումն ԱՀԿ ստանդարտ կանոնների՝ համաձայնագիրը նախատեսում է պարտավորություններ, որոնք դուրս են դրանց շրջանակներից, բայց, այդուհանդերձ, կիրառվում են ԵԱՏՄ-ում: Ամրագրվում են տեխնիկական կանոնակարգերի հրապարակման և ուժի մեջ մտնելու միջև 180-օրյա անցումային շրջանի ապահովման պարտավորությունները։ Ինչպես նշված է օրենքին կից փաստաթղթերում, այս դրույթը «բարձրացնում է Իրանի առևտրային ռեժիմի թափանցիկությունը և հավասարեցնում է ԵԱՏՄ-ի հետ կարգավորող միջավայրը, որն արդեն գործում է այս սկզբունքով»:
Համաձայնագիրը նախատեսում է համագործակցության հաստատում տարբեր ոլորտներում՝ այդ թվում օգտակար հանածոների արդյունահանման, վերամշակման և օգտագործման, էներգաարդյունավետության, հետազոտությունների և նորարարությունների, կրթության, բժշկության, տրանսպորտի բնագավառում, ներառյալ բազմամոդել փոխադրումները, հեռահաղորդակցությունները, տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքը և փոխադրամիջանցքները: Փաստաթուղթը նաև սահմանում է առևտրի արտոնյալ ռեժիմ «արտաքին տնտեսական գործունեության անվանացուցակի մոտ 87%-ի վերաբերյալ»: