Թայլանդը հրաժարվում է 8 դոլար տուրիստական ​​տուրք սահմանելու ծրագրից
Թայլանդի կառավարությունը չի պատրաստվում օդային ճանապարհով երկիր ժամանող օտարերկրյա զբոսաշրջիկներից գանձել ավելի վաղ նախատեսված վճարը՝ 300 բաթ (մոտ 8 դոլար): Այս մասին հայտնում է Nation թերթը:
Թայլանդի վարչապետն ասել է, որ «300 բաթ վճար գանձելը կարող է եկամուտ բերել միայն կարճաժամկետ հեռանկարում»: Այնուամենայնիվ, Թայլանդ եկող զբոսաշրջիկները կարող են ավելի շատ գումար ծախսել գնումների և ժամանցի վրա, ինչը, իր հերթին, դրական ազդեցություն կունենա բնակչության տնտեսության և եկամուտների վրա:
Թայլանդ այցելող զբոսաշրջիկների համար հարկ սահմանելու գաղափարն առաջացել է 2019 թվականի մայիսին: Ըստ դրա հեղինակների՝ հարկի չափը պետք է լինի նվազագույն, իսկ հասույթը նախատեսվում էր ուղղել թագավորության բնական օբյեկտների վերականգնմանը: Հենց նույն տարվա սեպտեմբերին որոշվեց հետաձգել այդ ծրագրերը, որոնք կարող էին վնասել զբոսաշրջության ոլորտին: Հետագայում համաճարակից հետո նոր վճարի ներդրման վերջնաժամկետը բազմիցս հետաձգվեց, իսկ անցյալ տարվա մայիսին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից և Phua Thai կուսակցության գլխավորած կոալիցիոն կառավարության ձևավորումից հետո այս ծրագիրն ամբողջությամբ հանվեց օրակարգից:
2023-ին Թայլանդ է այցելել ավելի քան 27 միլիոն օտարերկրացի: Զբոսաշրջային հոսքերի ծավալը զգալիորեն ցածր է եղել, քան 2019 թվականին, երբ թագավորություն է այցելել ռեկորդային 40 միլիոն օտարերկրյա զբոսաշրջիկ, իսկ զբոսաշրջության ոլորտը կազմել է ՀՆԱ-ի 12%-ը: Թայլանդի իշխանությունների տվյալներով՝ այս տարվա սկզբից թագավորություն է այցելել 15 միլիոն օտարերկրացի: Սպասվում է, որ մինչև տարեվերջ այս ցուցանիշը կգերազանցի 35 միլիոնը: