ԱՄՆ-ում ուսումնասիրում են արհեստական բանականության հնարավոր ազդեցությունն աշխատատեղերի և տնտեսության վրա
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգն ուսումնասիրում է գեներատիվ արհեստական բանականության (AI) հնարավոր ազդեցությունը արտադրողականության, գնաճի և աշխատաշուկայի վրա: Այս մասին հայտարարել է ԴՊՀ նախագահ Ջերոմ Փաուելը:
Ելույթ ունենալով Եվրոպական կենտրոնական բանկի՝ Պորտուգալիայում կայացած Կենտրոնական բանկերի ֆորումի պանելային քննարկմանը՝ Փաուելն ասել է, որ արհեստական ​​բանականության ոլորտում հսկայական ներդրումները հանգեցնում են «այնպիսի զգացողության, որ ինչ-որ մեծ բան է սպասվում»:
Պաշտոնյայի խոսքով ՝ դեռ վաղ է խոսել այն մասին, թե արդյոք այս տեխնոլոգիայի ներդրումը կհանգեցնի աշխատատեղերի վերացմանը, թե նորերի ստեղծմանը:
Ինչ վերաբերում է Դաշնային պահուստային համակարգին, ապա այն «շատ ժամանակ և ջանք» է ներդնում հնարավոր հետևանքներն ուսումնասիրելու համար, և չնայած չի օգտագործում գեներացնող AI, այն «ուշադիր ուսումնասիրում է» AI-ի այլ ձևեր և կարող է օգտագործել դրանք:
Հունվարին Արժույթի միջազգային հիմնադրամն հայտնել էր, որ AI-ի ազդեցությունը զբաղվածության վրա հատկապես մեծ կլինի զարգացած տնտեսություններում: Թեև համաշխարհային զբաղվածության մոտ 40%-ի վրա ազդում է արհեստական ​​բանականությունը, զարգացած տնտեսություններում աշխատատեղերի 60%-ը կարող է տուժել այս տեխնոլոգիայից:
Այս աշխատատեղերի կեսը կարող է օգուտ քաղել արհեստական ​​բանականության ինտեգրումից, բայց մյուս մասը կարող է տուժել՝ ներկայումս մարդկանց կողմից իրականացվող հիմնական առաջադրանքներն AI հավելվածների կողմից ստանձնվելուց:
Այս փոփոխությունները կարող են հանգեցնել աշխատուժի պահանջարկի նվազմանը, աշխատավարձերի նվազմանը և աշխատանքի ընդունման կրճատմանը:
Հունիսին Citi-ն հայտնել էր, որ AI-ը կարող է ազդել ֆինանսական ոլորտի աշխատատեղերի կեսից ավելիի վրա: Այդ աշխատատեղերի 54%-ը ավտոմատացման բարձր ներուժ ունի, իսկ ևս 12%-ը կարող է համալրվել AI-ով:
Ավտոմատացման բարձր ներուժ ունեցող ոլորտների թվում են ապահովագրությունը (46%), էներգետիկան (43%) և կապիտալի շուկաները (40%):