ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտնել է, որ նավթը տնտեսության այլ ճյուղերից մեկուսացված չի աշխատում
ՕՊԵԿ-ը կարծում է, որ նավթը կշարունակի կարևորագույն բաղադրիչ լինել էներգետիկայի զարգացման գործում, այն չի գործում տնտեսության այլ ճյուղերից մեկուսացված: Նման կարծիք է հայտնել կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Հասան Ալ-Գայսը ՕՊԵԿ-ի կայքում հրապարակված «Էներգետիկ հաշվեկշիռը զրոյական գումարով խաղ չէ. նավթ և էլեկտրական ցանցեր» հոդվածում:
Ալ-Գայսը նշում է, որ էլեկտրաֆիկացումը հաճախ ներկայացվում է որպես նավթի գլխավոր մրցակից: Սակայն, նրա խոսքով, ՕՊԵԿ-ը չի հավատում, որ էներգառեսուրսները փակված են «զրոյական գումարով» խաղի մեջ ։ «Իրականությունը մեզ ասում է, որ նավթը չի գործում մեկուսացման մեջ, այն կտրված չէ մնացած ոլորտներից», -կարծում է նա: -«Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունենում»: Ընդհակառակը, նավթն ու նավթից արտադրվող արտադրանքն այնքան բազմակողմանի են, որ անփոխարինելի դեր են խաղում այլ արդյունաբերություններում»։
Հոդվածում ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հատուկ շեշտադրում է անում նավթի ու էլեկտրաէներգիայի կապի վրա։ Այսպիսով, նա ուշադրություն է հրավիրում այն ​​փաստի վրա, որ էլեկտրաէներգիայի փոխանցումն ապահովելու համար օգտագործվում են բազմաթիվ նավթամթերքներ։ Ալ-Գայսն ասել է, որ, օրինակ, ստորգետնյա և սուզանավային մալուխների անվտանգությունն ապահովելու համար օգտագործվող մեկուսիչ պատյանները պատրաստված են նավթամթերքից՝ խաչաձև պոլիէթիլենից, պոլիվինիլքլորիդից, էթիլենից և պրոպիլենից: Բացի այդ, տրանսֆորմատորները, որոնք կարևոր դեր են խաղում էլեկտրաէներգիայի փոխանցման մեջ, օգտագործում են տրանսֆորմատորային յուղ (նավթի թորվածք), ավելացնում է նա:
«ՕՊԵԿ-ի երկրներն ունեն հստակ ազգային ծրագրեր էլեկտրաֆիկացման համար, ինչը ընդհանուր համոզմունքի մի մասն է, որ բոլոր էներգետիկ ռեսուրսներն անհրաժեշտ կլինեն աճող պահանջարկը բավարարելու, արտանետումները նվազեցնելու, էներգետիկ աղքատությունը հաղթահարելու և էներգետիկ անվտանգությունն ապահովելու համար։ Մենք հավատում ենք, որ նավթը կշարունակի կարևոր բաղադրիչ լինել ապագա էներգետիկ ճանապարհին։ Դա ապացուցում է այն փաստը, որ նավթամթերքներն անհրաժեշտ են այնպիսի ոլորտների գործունեության համար, ինչպիսին է էլեկտրաէներգետիկան», -եզրափակել է ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղարը: