ԱՎԱԳԱՆԻՆ ՀԱՍՏԱՏԵԼ Է ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔԻ 2012Թ.-Ի ԲՅՈՒՋԵԻ ԿԱՏԱՐՄԱՆ ՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Երևանի ավագանին միաձայն կողմ քվեարկությամբ հաստատել է Երևան քաղաքի 2012 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվությունը: Ըստ հաշվետվության՝ Երևան  քաղաքի 2012  թվականի բյուջեի ընդամենը փաստացի եկամուտները կազմել են 57.2 մլրդ ՀՀ դրամ՝  ծրագրված (ճշտված) 67,6 մլրդ ՀՀ դրամի նկատմամբ: Արդյունքում, ծրագրային  ցուցանիշները  կատարվել է 84.6%-ով: Միևնույն ժամանակ, տարեսկզբին հաստատված բյուջեի ծրագրված ցուցանիշի համեմատ փաստացի եկամուտները կատարվել են 89.9%-ով։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ ընդամենը եկամուտներն, առանց պետության կողմից պատվիրակված լիազորությունների իրականացման ծախսերի ֆինանսավորման համար պետական բյուջեից ստացվող միջոցների, ծրագրվել էր (ճշտված) 43,3 մլրդ ՀՀ դրամ, որի դիմաց փաստացի կատարողականը կազմել է 91.4%։
Երևանի 2012 թվականի բյուջեի փաստացի հավաքագրված ընդհանուր եկամուտները 2011 թվականի փաստացի ցուցանիշից ավել են 6,0 մլրդ ՀՀ դրամով, իսկ սեփական եկամուտները 2011 թվականի համապատասխան ցուցանիշից ավել են 30.0%-ով կամ 4,0 մլրդ ՀՀ դրամով։
2012  թվականի ծախսերի ծավալը 2011 թվականի փաստացի կատարողականից ավել է 6,5 մլրդ ՀՀ դրամով, իսկ թերակատարումը հիմնականում պայմանավորված է գնումների գործընթացում առաջացած խնայողություններով:
Երևանի քաղաքապետարանի հայտարարության համաձայն՝ 2012  թվականի բյուջեի պարտքեր չեն թողնվել  և փաստացի կատարողականի սահմաններում բոլոր ստանձնած պարտավորություններն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել են։