ՌՈՍՆԵՖՏՆ, ԱՅՆՈՒԱՄԵՆԱՅՆԻՎ, ԿԱՐՈՂ Է ԳՆԵԼ ՆԱԻՐԻՏԸ
Էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը չի բացառել և հնարավոր է համարել, որ «Նաիրիտ» գործարանի նոր սեփականատեր կդառնա ռուսական հզոր «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը: Այս մասին գրում է առաջին լրատվականը՝ ընդգծելով, որ վերջին մի քանի ամիսներին էներգետիկայի նախարարությունը «Նաիրիտ» գործարանում ներդրումներ կատարելու երեք ընկերությունների առաջարկներ է քննարկել:
«Արմեն Մովսիսյանը չմանրամասնեց, թե դրանք ինչ ընկերություններ են կամ որ երկրներից, բայց հաստատեց, որ «Ռոսնեֆտը» դրանցում չի եղել: Ռոսնեֆտը նոր է սկսել»,- գրում է կայքը:
«Ռոսնեֆտը աշխարհի ամենահզոր ընկերություններից մեկն է: Եթե նրանք այսօր ցանկություն են հայտնել ուսումնասիրելու Հայաստանի էներգետիկ դաշտը՝ համարելով, որ կարելի է նաև այստեղ ծավալվել, դա ՀՀ-ի համար բավականին մեծ հաջողություն է: Աշխարհի խոշորագույն ընկերությունը, իր բոլոր հնարավորություններով հանդերձ, ցանկություն է հայտնել նաև Հայաստան մտնել»,- նշել է Արմեն Մովսիսյանը:
Նշենք, որ վերջերս Իգոր Սեչինը Հայաստան էր այցելել և հանդիպել նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Մամուլի հրապարակումների համաձայն՝ նա օդանավակայանից անմիջապես հետո գնացել էր «Նաիրիտ»:
Լրատվականը շարունակում է. «Ի պատասխան մեր դիտարկմանը՝ չէ՞ որ ՀՀ էներգետիկ գրեթե ողջ ոլորտը ՌԴ-ի ձեռքում է, և եթե այդ երկիրը վերցնի նաև նավթամթերք մատակարարելու շուկան, մեր երկրում կդառնա էներգետիկ մոնոպոլիստ, Ա. Մովսիսյանը հակադարձել է. «Այսօր ամբողջ Եվրոպայում է ՌԴ-ն մոնոպոլիստ, դուք Հայաստանի մասի՞ն եք խոսում»:
Ի պատասխան լրատվականի մեկ այլ դիտարկմանը, որ ՌԴ-ն իր էներգետիկ մահակը ողջ աշխարհի վրա թափ է տալիս՝ քաղաքական հարցեր լուծելու համար, իսկ ՀՀ էներգետիկ ողջ շուկան ՌԴ-ին տալով՝ մեր երկրի՝ առանց այդ էլ մեծ կախվածությունն էլ ավելի կխորանա՝ նախարարը հայտնել է. «Ամեն դեպքում ինչ էլ մենք անենք, զուտ կոմերցիոն բնույթ է ունենալու: Որևիցե կախվածություն չկա, որովհետև հարաբերությունները զուտ տնտեսական են և կրում են կոմերցիոն բնույթ»: