Bloomberg. ԱՄՆ-ն Մեքսիկայից պահանջում է մաքսատուրքեր սահմանել չինական ապրանքների վրա
Վաշինգտոնի վարչակազմը Մեքսիկայից պահանջել է ներմուծման մաքսատուրքեր սահմանել Չինաստանից ապրանքների վրա՝ սեփական արտադրանքն ամերիկյան սահմանափակումներից պաշտպանելու համար։ Այս մասին հայտնում են Bloomberg գործակալության աղբյուրները:
Նրանց տեղեկություններով՝ այս սխեմայի մասին հայտարարել է ԱՄՆ առևտրի նախարար Հովարդ Լուտնիկը Մեքսիկայի էկոնոմիկայի նախարար Մարսելո Էբրարդի հետ փետրվարի 20-ին Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների ժամանակ։
Աղբյուրները չեն հստակեցրել, թե ինչպիսին է եղել Էբրարդի արձագանքը հանդիպման ժամանակ, սակայն նա ավելի ուշ նշել է X-ում «կառուցողական երկխոսության սկիզբը» և հայտարարել փետրվարի 24-ից համատեղ աշխատանքի մեկնարկի մասին։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 1-ին Թրամփը գործադիր հրաման է ստորագրել, որով ավելի բարձր մաքսատուրքեր են սահմանվում Կանադայից, Չինաստանից և Մեքսիկայից ներմուծվող ապրանքների վրա։ Փետրվարի 4-ից ուժի մեջ են մտել Չինաստանից ներմուծման 10% մաքսատուրքերը, մինչդեռ կանադական և մեքսիկական ապրանքների մաքսատուրքերի սահմանումը մեկ ամսով հետաձգվել են՝ սպասելով այդ երկրների կառավարությունների հետ բանակցություններին։