Մինչև մարտի վերջ Ռուսաստանում տարեկան գնաճը հավանաբար կաճի մինչև 10,6%
Ռուսաստանի Բանկը կանխատեսում է, որ տարեկան գնաճը Ռուսաստանի Դաշնությունում կարագանա մինչև 2025 թվականի առաջին եռամսյակի վերջը մինչև 10.6%՝ նախորդ տարեվերջի 9.5%-ից: Այս մասին ասվում է դաշնության գլխավոր դրամատան միջնաժամկետ մակրոտնտեսական վերանայման մեկնաբանության մեջ։
«Վերանայված կանխատեսման համաձայն՝ 2025 թվականի առաջին եռամսյակում գների ընթացիկ աճը տարեկան կտրվածքով կկազմի 10.2%՝ սեզոնային ճշգրտմամբ: Տարվա ընթացքում կանխատեսվում է դանդաղում՝ բացառությամբ հուլիսի, որը կապված է կոմունալ վճարների պլանավորված ինդեքսավորման հետ»,- նշում է ԿԲ-ն։
Փետրվարին Կենտրոնական բանկը 2025 թվականի տարեկան գնաճի կանխատեսումը 4.5-5%-ից բարձրացրեց մինչև 7-8%: Ռուսաստանի Բանկի ելակետային կանխատեսումը ենթադրում է, որ հաշվի առնելով ընթացիկ դրամավարկային քաղաքականությունը և երբ տնտեսությունը վերադառնում է հավասարակշռված աճի հետագծի, տարեկան գնաճը 2026 թվականին կվերադառնա 4% նպատակային մակարդակին և դրանից հետո կկայունանա: