ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը 2025թ․ հունվար-փետրվար ամիսներին կազմել է 4.1%
2025թ. հունվար-փետրվար ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը աճել է 4.1%-ով։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալներից։
Ըստ տվյալների՝ 2025թ․ հունվարին գրանցվել էր 7.1% աճ, սակայն փետրվարին աճի տեմպերը զգալիորեն դանդաղել են՝ կազմելով ընդամենը 1.5%՝ 2024թ. փետրվարի նկատմամբ։ Այսպիսով, երկամսյա տվյալների համադրության արդյունքում ՏԱՑ-ի ընդհանուր աճը կազմել է 4.1%։
Արդյունաբերության անկում
Տնտեսական ակտիվության հիմնական ցուցիչներից արդյունաբերության ծավալը հունվար-փետրվար ամիսներին կազմել է 380,486.7 մլն դրամ, ինչը անկում է 19.4%-ով՝ 2024թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ (80.6% հարաբերակցություն)։ Հատկանշական է, որ արդյունաբերության ծավալը փետրվարին գրեթե մնացել է նույն մակարդակում՝ նախորդ ամսվա համեմատ նվազելով միայն 0.6%-ով։
Շինարարության աճ
Հակառակ արդյունաբերության անկմանը, շինարարության ոլորտը շարունակում է արձանագրել կայուն աճ։ 2025թ. հունվար-փետրվարին շինարարության ծավալը կազմել է 44,648.1 մլն դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից ավել է 12.2%-ով։ Փետրվարին շինարարության ոլորտում արձանագրվել է 36.8% աճ, հունվարի նկատմամբ։
Առևտրի շրջանառություն
2025թ. առաջին երկու ամիսներին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 822,658.3 մլն դրամ, 2024թ. հունվար-փետրվարի համեմատ արձանագրվել է աճ 7.8%-ով։ Հատկապես փետրվար ամսին գրանցվել է 16.6% աճ՝ հունվարի համեմատությամբ։
Ծառայությունների ծավալ
Ծառայությունների ոլորտը նույնպես արձանագրել է աճ, +12.4%՝ կազմելով 556,120.3 մլն դրամ։
Ինչ կայանում է սպառողական գների ինդեքսին, ապա այն աճել է 2.1%-ով։
Տնտեսական ակտիվության աճը առաջին ամիսներին հիմնականում պայմանավորված է շինարարության, ծառայությունների և առևտրի շրջանառության ոլորտներում գրանցված դրական շարժերով։ Միևնույն ժամանակ, արդյունաբերության նկատելի անկումը և արտաքին առևտրաշրջանառության կրճատումը շարունակում են մնալ մտահոգիչ ազդակներ։ Եթե փետրվարին նկատվող աճի դանդաղումը պահպանվի նաև մարտին, ապա հնարավոր է առաջին եռամսյակի համախառն տնտեսական աճի ցուցանիշը նվազի։