ԱՄՆ-ում աճել է ռեցեսիայի ռիսկը
Goldman Sachs-ի վերլուծաբանները փոխել են իրենց կանխատեսումները՝ կապված ԱՄՆ-ում ռեցեսիայի հավանականության հետ։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Նրանց կարծիքով, եթե նախկինում նման սցենարի հավանականությունը կազմում էր 20%, ապա այժմ ռիսկը հասել է 35%-ի։ Պատճառը, որը ստիպել է փորձագետներին ճշգրտել իրենց կանխատեսումները, ձեռնարկատերերի և տնային տնտեսությունների միջև վստահության մակարդակի կտրուկ անկումն է: Բացի այդ, իրենց դերն են խաղացել Սպիտակ տան ազդանշանները տնտեսության թուլացումն է՝ ԱՄՆ ներկայիս իշխանությունների քաղաքականության արդյունքում։
Ավելի վաղ CNBC-ն հարցում էր անցկացրել, որը ցույց էր տվել, որ ԱՄՆ-ում ռեցեսիայի հավանականությունը շարունակում է աճել։ Սա բացասաբար է անդրադառնում սպառողների և բիզնեսի տրամադրությունների վրա: Պարզվում է, որ ֆինանսական տնօրենների 60%-ը պատրաստվում է տարվա երկրորդ կիսամյակի ռեցեսիայի: Եվս 15%-ը կանխատեսում է դրա սկիզբը 2026 թվականին։