ԵՄ-ն ցանկանում է պատասխան տուրքեր սահմանել ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերին
Եվրամիությունը ծրագրում է պատասխան մաքսատուրքեր սահմանել ապրիլի կեսերին՝ Միացյալ Նահանգների կողմից նմանատիպ միջոցների ներդրումից հետո: Այս մասին հայտնում է RIA Novosti-ն։
Գործակալությունը նշում է, որ դա կարող է ազդել ամերիկյան վիսկիի և ինքնաթիռների համար սև արկղերի մատակարարումների վրա, քանի որ դրանց ներմուծումը ԵՄ մեծապես կախված է Միացյալ Նահանգներից:
Նշվում է, որ 2024 թվականի արդյունքներով ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում ԵՄ-ից բուրբոնի ներմուծման 99%-ը 2 լիտրից ավելի (129 միլիոն եվրո) ծավալով անոթներում, բուրբոնի 97%-ը՝ մինչև 2 լիտր ծավալով անոթներում (217.9 միլիոն եվրո) և 69%-ը՝ վիսիի այլ տեսակների համար:
Բացի այդ, ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում ԵՄ-ի կողմից ինքնաթիռների համար նախատեսված սև արկղերի գնումների 88%-ը, իսկ անցյալ տարի գնումները կազմել են 32.2 միլիոն եվրո:
Ըստ Եվրոստատի տվյալների՝ եվրոպացիները նաև մեծապես կախված են ԱՄՆ-ից առավել քան 15 տոննա կշռող ինքնաթիռների և այլ թռչող սարքերի ներմուծումից: Անցյալ տարի դրանց գնումների 73%-ը կամ 10.9 միլիարդ եվրոն եղել է ԱՄՆ-ից: Ընդ որում՝ հենց ամերիկացիներից է ԵՄ-ն գնել միայն կործանիչներ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ստորագրել է գործադիր հրաման, որով 25% մաքսատուրք է սահմանվում արտասահմանում հավաքվող բոլոր մեքենաների համար։ Դրանք ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 2-ից: