Օտարերկրյա զբոսաշրջիկները 2025 թվականին Վրաստանում ծախսել են 15 մլրդ լարի
Վրաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2025 թվականին Վրաստանի տարածքում արձանագրվել է միջազգային ոչ ռեզիդենտների 7.8 մլն մուտք, ինչը 5.9%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը։ Մուտքերի ամենամեծ բաժինը՝ 43.6%-ը բաժին է ընկել 31-50 տարեկան զբոսաշրջիկներին։
Այդ թվից միջազգային այցելությունների քանակը կազմել է 6.9 մլն, ինչը 6.2%-ով ավելի է 2024 թվականի ցուցանիշից։
Միևնույն ժամանակ, 2025 թվականին միջազգային այցելուների թիվը հասել է 5.8 մլն-ի, ինչը 7%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա մակարդակը։ Հաշվետու ժամանակահատվածում միջազգային այցելուները կատարել են 5.5 մլն զբոսաշրջային այց, ինչը 8.4%-ով ավելի է 2024 թվականի համեմատ։ Միջազգային այցելուների 80.6%-ը եղել են բացառապես զբոսաշրջիկներ, էքսկուրսանտների բաժինը կազմել է 15.4%, իսկ այցելուների 3.9%-ը եղել են միաժամանակ թե զբոսաշրջիկներ, թե էքսկուրսանտներ։
Գերատեսչության տվյալներով՝ 2025 թվականին այցելուների ամենամեծ թիվը՝ 1.3 մլն մարդ ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնությունից, ինչը կազմում է այցելուների ընդհանուր թվի 23.2%-ը։ Երկրորդ տեղում է Թուրքիան՝ 16.9% բաժնով, երրորդում՝ Հայաստանը՝ 11.9% բաժնով։ Համապատասխանաբար, ամենամեծ թվով այցեր իրականացրել են Ռուսաստանի (1.6 մլն), Թուրքիայի (1.2 մլն) և Հայաստանի (0.9 մլն) քաղաքացիները։
Այցելուների մեծ մասը (46.4%) պատկանում էր 31-50 տարեկան տարիքային խմբին, կանայք կազմել են այցելուների ընդհանուր թվի 43%-ը։
Անցյալ տարի այցերի ամենամեծ բաժինը (50.3%) կապված էր հանգստի, զվարճանքի և վերականգնման հետ։
Այցելությունների մեծ մասը բաժին է ընկել Թբիլիսիին և Աջարիային՝ համապատասխանաբար 3.8 մլն և 2,7 մլն այց։ Մեկ այցի ընթացքում գիշերակացների միջին քանակը կազմել է 5.6 գիշեր, ինչը 1.6%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը (5.5 գիշեր)։ Այցերի 78.4%-ը եղել է կրկնակի։
2025 թվականին այցերի ընթացքում կատարված ծախսերը կազմել են 15 մլրդ լարի, ինչը 5.1%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։ Մեկ այցի միջին ծախսերը 2024 թվականի համեմատ նվազել են 1.1%-ով և կազմել 2 187.3 լարի։