2026թ․-ի հունվարին Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսն աճել է 3․8%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվարին՝ 2025թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսն աճել է 3․8%-ով, իսկ 2025թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 2%։
Մասնավորապես, սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 5.9%-ով։
Ալկոհոլային խմիչքների, ծխախոտային արտադրատեսակների գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 9.0%-ով։
Հագուստի և կոշիկի գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ նվազել են 0․3%-ով։
Բնակարանային ծառայությունների, ջրի, էլեկտրաէներգիայի, գազի և վառելիքի այլ տեսակների գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ նվազել են 0․1%-ով։
Տնային գործածության առարկաների, կենցաղային տեխնիկայի և բնակարանի ընթացիկ սպասարկման գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 0․7%-ով։
Առողջապահության գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 3%-ով։
Տրանսպորտի գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 4․3%-ով։
Կապի ծառայությունների գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 0․5%-ով։
Հանգստի և մշակութային գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 0․2%-ով։
Կրթության գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 8.3%-ով։
Ռեստորանների և հյուրանոցների գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ աճել են 3․2%-ով։
Տարբեր ապրանքների և ծառայությունների գները 2025թ.-ի հունվարի համեմատ նվազել են 2․2%-ով։
Սննդամթերքի գներ: 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 5.9%, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 4.3% գնաճ: Հանրապետության դիտարկվող բնակավայրերում 2026թ. հունվարին 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի գներն աճել են 3.2-6.2%-ով, այդ թվում, գնաճի համեմատաբար բարձր ցուցանիշ արձանագրվել է ք. Գավառում: Մայրաքաղաքում սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի գների մակարդակն աճել է 4.3%-ով:
2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ ձավարի գինն աճել է 5.0%-ով, ալյուրինը՝ 5.5%-ով, հաճարինը՝ 6.5%-ով, մակարոնեղենինը՝ 8.2%-ով, հնդկացորենինը՝ 10.2%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ համապատասխանաբար 1.5%, 0.4%, 3.0%, 0.1%, 0.6%-ով: Թռչնամսի գինը 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ աճել է 4.5%-ով, տավարի, խոզի և գառան մսերինը՝ համապատասխանաբար 12.8%, 13.1% և 14.1%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.2%, 0.7%, 0.1% և 0.4%-ով: 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է պահածոյացված կաթի՝ 1.9%, թարմ կաթի՝ 5.4%, պանրի՝ 6.4%, կաթնաշոռի՝ 6.6%, մածունի՝ 6.7%, թթվասերի՝ 8.9%, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.6%, 0.9%, 1.6%, 0.1%, 0.1%, 0.5% գնաճ:
Ձվի գինը 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ աճել է 11.7%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 3.5%-ով: 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է կարագի և մարգարինի՝ 7.3% և 9.8%, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.7% և 1.2% գնաճ: Շաքարի և շաքարավազի ապրանքախմբում 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ արձանագրվել է 2.2%, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.7% գնաճ:
2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ արևածաղկի բուսական յուղի գինն աճել է 6.5%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.2%-ով: Թեյի, սուրճի, շոկոլադի և կակաոյի գները 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ աճել են՝ համապատասխանաբար 2.6%, 9.0%, 12.7% և 36.0%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 2.7%, 0.4%, 2.1% և 3.8%-ով: Ալկոհոլային խմիչքի և ծխախոտի գները 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ հանրապետությունում աճել են 6.5% և 10.8%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.9% և 2.3%-ով:
Միաժամանակ, 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է հրուշակեղենի՝ 2.2% և «Խեկ» սառեցրած ձկան՝ 24.6% գնաճ, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ համապատասխանաբար 0.1% և 1.9% գնանկում: Բանջարեղենի և մրգի ապրանքախմբերում 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ արձանագրվել է 2.9% գնանկում և 4.5% գնաճ, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 21.7% և 11.0% գնաճ:
2026թ. հունվարին 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ մրգի և բանջարեղենի ապրանքախմբերի միջին կշռված գնաճը կազմել է 17.57%: Վերը նշված ապրանքախմբերը սպառողական զամբյուղում ունենալով 8.55% տեսակարար կշիռ, նշված ժամանակահատվածում նպաստել են սպառողական գների ընդհանուր մակարդակի աճին 1.46 տոկոսային կետով:
Ոչ պարենային ապրանքների գներ: 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գներն աճել է 0.9%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ գրանցվել է 0.1% գնանկում: Հանրապետության դիտարկվող 5 բնակավայրերում 2026թ. հունվարին 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների գները նվազել են 0.4-0.1%-ով, իսկ 6-ում արձանագրվել է 0.1-0.3% գնաճ: Մայրաքաղաքում ոչ պարենային ապրանքների գները նվազել են 0.1%-ով: 2026թ. հունվարին 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի՝ 4.5% և 1.6%, իսկ 2025թ. հունվարի համեմատ՝ համապատասխանաբար 5.7% և 3.3% գնանկում:
2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է հեղուկ ածխաջրածինների (բութան, պրոպան և այլն) 9.2%, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 19.0% գնաճ, ընդ որում, 2026թ. հունվարին հեղուկ ածխաջրածինների (բութան, պրոպան և այլն) միջին ամսական գինը կազմել է 223.8 դրամ:
Ծառայությունների սակագներ: Բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ոլորտում 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ սակագներն աճել են 2.6%-ով, իսկ 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.6%-ով:
Հանրապետության դիտարկվող քաղաքներում 2026թ. հունվարին 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ բնակչությանը մատուցված ծառայությունների սակագներն աճել են 0.2-1.2%-ով, այդ թվում, համեմատաբար բարձր գնաճ արձանագրվել է ք. Էջմիածնում: Մայրաքաղաքում բնակչությանը մատուցված ծառայությունների սակագներն աճել են 0.7%-ով:
Արտարժույթի շուկա: 2026թ. հունվարին 2025թ. դեկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սպառողական գների 2.0% գնաճ և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի՝ 0.4% նվազում (ՀՀ դրամն արժևորվել է): 2026թ. հունվարին 2025թ. հունվարի համեմատ սպառողական գների 3.8% հավելաճն ուղեկցվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի՝ 4.5% նվազումով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում հանրապետությունում արձանագրվել է սպառողական գների` 1.7% հավելաճ և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի՝ 1.7% նվազում: 2026թ. հունվարին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 380.0 դրամ (2025թ. հունվարին այն կազմել է 397.9 դրամ):