Կիպրոսից Հայաստան հոսած ներդրումների ծավալն աճել է շուրջ 10 անգամ
Ընթացիկ տարվա առաջին ինն ամսում Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների հոսքերի ծավալը կազմել է 395,6 մլն ԱՄՆ դոլար: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մեր երկրի տնտեսություն ուղղված օտարերկրյա ներդրումները կրճատվել են շուրջ 32%-ով:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ Հայաստանի տնտեսությունում իրականացված ներդրումների ծավալով առաջատար երկրներն են Արգենտինան, Կիպրոսը, Ռուսաստանը, Կանադան և Ֆրանսիան:
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Արգենտինան շուրջ 6 անգամ մեծացրել է Հայաստանի տնտեսություն ուղղվող ներդրումների ծավալը՝ դրանք հասցնելով 89,7 մլն ԱՄՆ դոլարի: Կիպրոսից Հայաստան հոսած ներդրումները աճել են ավելի քան 10 անգամ և կազմել 58,7 մլն ԱՄՆ դոլար:
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը, Կանադան և Ֆրանսիան կրճատել են Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում իրականացվող ներդրումները: Այսպես,  հաշվետու ամիսներին Ռուսաստանից Հայաստան հոսած ներդրումները նվազել են 36%-ով և կազմել 52,7 մլն ԱՄՆ դոլար: Այս նույն ժամանակահատվածում Կանադան Հայաստանի տնտեսությունում իրականացրել է 42,1 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում, ինչը տարեկան կտրվածքով նվազել է 58%-ով: Հայաստանի տնտեսությունում ֆրանսիական ներդրումները կրճատվել են 80%-ով և կազմել 41,0 մլն ԱՄՆ դոլար:
Արդյունքում, այս հինգ երկրին բաժին է ընկել Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների ավելի քան 70%-ը:
Նշենք նաև, որ հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի տնտեսությունում իրականացված միայն ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմել է 155.1 մլն ԱՄՆ դոլար: Տարեկան կտրվածքով ցուցանիշը նվազել է 62%-ով: