Ներկայացվել է «Ձեռնարկատիրական աշխատանք Հայաստանի երիտասարդության համար» ծրագրի ընթացքը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել «Ձեռնարկատիրական աշխատանք Հայաստանի երիտասարդության համար. աջակցություն երիտասարդ ձեռնարկատերերին» ծրագրի ղեկավար կոմիտեի անդրանիկ նիստը, որի նպատակն էր քննարկել ծրագրի իրականացման ընթացքը, գնահատել իրականացրած աշխատանքը և նախանշել առաջիկա անելիքները:
Նախարարությունից հայտնում են, որ նիստին ներկա են եղել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) գլխամասային գրասենյակի (Վիեննա) ներկայացուցիչ, «Ձեռնարկատիրական աշխատանք Հայաստանի երիտասարդության համար» ծրագրի ղեկավար Ջուլիա Ռոհեն և փորձագետ Սոմայա Մոլլը:
Նիստին մասնակցել են նաև Հայաստանում ՄԱԱԶԿ-ի  ծրագրերի ղեկավար Անահիտ Սիմոնյանը, Ծրագրի ազգային թիմի ղեկավար Մարիաննա Պետրոսյանը, ՀՀ-ում  Ավստրիայի Հանրապետության հյուպատոսի օգնական Սյուզաննա Ավանեսյանը, ներկայացուցիչներ Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն  հիմնադրամից (ՓՄՁ ԶԱԿ), Լոռու և Շիրակի մարզպետարաններից, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից: Նիստը վարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը:
Նիստին քննարկվել և հաստատվել է ծրագրի ղեկավար կոմիտեի (ԾՂԿ) կանոնակարգը, համաձայն որի ԾՂԿ-ում ընդգրկվել է մեկական ներկայացուցիչ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, Ավստրիայի կառավարությունից, Շիրակի և Լոռու մարզպետարաններից, ՄԱԱԶԿ-ից և ՓՄՁ ԶԱԿ-ից:
Այնուհետև Ջուլիա Ռոհեն ներկայացրել է ծրագրի հիմնական գաղափարը, այն է` աջակցել երիտասարդներին իրենց ձեռնարկատիրական նախաձեռնություններում`այդպիսով խթանելով մասնավոր ոլորտի կայուն զարգացումը` հատկապես Հայաստանի մարզերում:
Ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին մասնակիցներին տեղեկացրել է ծրագրի ազգային թիմի ղեկավար Մարիաննա Պետրոսյանը: Նա խոսել է ծրագրի ընթացիկ աշխատանքների, առկա դժվարությունների ու դրանց հնարավոր լուծումների մասին:
Համառոտ տեղեկանք «Ձեռնարկատիրական աշխատանք Հայաստանի երիտասարդության համար. աջակցություն երիտասարդ ձեռնարկատերերին» ծրագրի վերաբերյալ.
ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը (ՄԱԱԶԿ)՝ Ավստրիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ, իրականացնում է «Ձեռնարկատիրական աշխատանք Հայաստանի երիտասարդների համար.  աջակցություն երիտասարդ ձեռներեցներին»  ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն է  աջակցել երիտասարդների կողմից ձեռնարկությունների ստեղծմանն ու ընդլայնմանը՝ այդպիսով խթանելով տեղական մասնավոր ոլորտի կայուն զարգացումը: Ծրագիրը նպատակ ունի հաստատելու, որ երիտասարդները վարկունակ են և ընդունակ վարկերն ուղղելու եկամտաբեր բիզնեսների զարգացմանը: Ծրագրի փորձնական փուլն իրականացվում է Շիրակի և Լոռու մարզերում: Ծրագրի ուղղակի շահառուներն են լինելու 18-35 տարեկան երիտասարդ սկսնակ ձեռներեցները:
ՀՀ կառավարության կողմից  ծրագրի հիմնական գործընկերն է  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, ծրագրի իրականացնող գործընկերը՝ ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ): Ծրագիրն իրականացվելու է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության և Լոռու և Շիրակի մարզպետարանների հետ սերտ համագործակցությամբ:
Ծրագրի շրջանակներում ՓՄՁ ԶԱԿ-ը ֆինանսական և ոչ ֆինանսական ծառայություններ է մատուցելու երիտասարդ ձեռներեցներին՝ ձեռնարկատիրությանը վերաբերող և մասնագիտացված դասընթացների, խորհրդատվության և տեխնիկական օգնության միջոցով: Հաշվի առնելով Հայաստանի հասարակական ոլորտի և աշխատաշուկայի սահմանափակ կարողությունները, տնտեսության ձեռնարկատիրական ոլորտում մարզերի երիտասարդներին ներագրավելու համար առկա խոչընդոտները, ծրագրի շրջանակներում ՄԱԱԶԿ-ի և ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից արդեն ստեղծվել է Հայաստանի երիտասարդների ձեռնարկատիրական գործունեության շրջանառու ֆոնդ, ինչը պոտենցիալ երիտասարդ ձեռնարկատերերին ապահովում է մատչելի վարկերի հասանելիություն և հնարավորություն է տալիս նրանց իրենց գաղափարները վերածելու շահավետ բիզնեսի:
Ներկայումս Շիրակի և Լոռու մարզերից 10 երիտասարդ ձեռնարկատերի համար (3-ը Շիրակի մարզից, 7-ը Լոռու մարզից)  հաստատվել է ընդհանուրը 40,590 եվրոյի չափով վարկի տրամադրում (Շիրակի համար՝ 15,100 եվրո, Լոռու համար 25,490 եվրո)՝ իրնց բիզնեսները զարգացնելու նպատակով: