«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամն ամփոփել է 2013թ. գործունեության արդյունքները
Կայացել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (ՁԻՀ) հոգաբարձուների խորհրդի նիստը:
Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ նիստում խորհրդի կողմից բարձր է գնահատվել Հիմնադրամի 2013թ. գործունեության հաշվետվությունը: Մասնավորապես, ընդգծվել է Հիմնադրամի կողմից կառավարվող տեխնոլոգիական նորարարական կենտրոնների գործունեության արդյունավետությունն ու կարևորությունը` Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման, արդիական մասնագիտական կարողությունների ձևավորման և երիտասարդության շրջանում տեխնոլոգիական ձեռներեցության խթանման ուղղությամբ: Դրանց թվում են Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը (MIC), Մոբայլ լուծումների ԵԿԱ տարածաշրջանային լաբորատորիան (mLab ECA), Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը և այլն:
2013թ. հիմնվել է նաև Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիան (ANEL), որը երիտասարդ մասնագետներին և ընկերություններին տալիս է աննախադեպ հնարավորություն` National Instruments ընկերության գերժամանակակից ինժեներական սարքավորումներին հասանելիությամբ և գործնական կիրառությամբ մասնագիտական հմտությունների զարգացման և գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացման առումով`ճարտարագիտության 6 հիմնական ուղղությունների 34 մասնագիտացումներով:
Նշված կենտրոնների կողմից միայն 2013թ. կազմակերպված դասընթացները, սեմինարները, մրցույթները, բիզնես խորհրդատվությունը և այլ ծառայությունները հասանելի են եղել ավելի քան 4000 մասնագետների և 150-ից ավելի թիմերի:
Նիստի մասնակիցները կարևորել են նաև Հիմնադրամի կողմից համակարգվող «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիրը, որը մեծ խթան է հանդիսացել Հայաստանում համակարգչային տեխնոլոգիաների հասանելիության ապահովման համար: 2013թ. ընթացքում Հիմնադրամի առաջարկով այս ծրագրի ձևաչափի կատարելագործման արդյունքում վաճառվել են շուրջ 8000 միավոր համակարգչային սարքեր /սեղանի, դյուրակիր և պլանշետային/: Սակայն «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի իրականացումը կարևորվում է ոչ միայն դրա շրջանակում վաճառած համակարգիչների թվով, այլ այն հավելյալ ազդեցությամբ, որը ձևավորվել է դեռևս  ծրագրի մեկնարկային փուլից` համակարգչային սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով հատուկ հարմարավետ սպառողական վարկերի փաթեթների և որակյալ արտադրանքի պահանջարկի ձևավորման տեսակետից:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Հիմնադրամի համակարգման ներքո գտնվող կամ Հիմնադրամի խորհրդատվությամբ իրականացվող Տեխնոլոգիական կենտրոնների հիմնման ծրագրերին` Գյումրիում, Վանաձորում, Ստեփանակերտում և այլն: Արձանագրվել է, որ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի (ԳՏԿ) վերանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են և ԳՏԿ շենքն արդեն լիարժեք շահագործվում է:
Նիստի ավարտին հոգաբարձուների խորհրդի անդամները համոզմունք են հայտնել, որ Հիմնադրամի կողմից իրականացվող այս բոլոր ծրագրերը և հատկապես վերը նշված կենտրոնների փոխգործակցությունը նպաստում են հայկական տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտների առաջընթաց զարգացմումը խթանող ենթակառուցվածքների արդյունավետ շղթայի ձևավորմանը և տարիների կտրվածքով ընդլայնմանը: