Նոր սերնդի ՀԴՄ-ների ՓՄՁ-ների համար սահմանված գները և ներդրման ժամկետները
Այսօր կայացած նիստի ընթացքում, իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկի փոփոխությամբ կառավարությունը սահմանել է, որ ՓՄՁ ոլորտի հարկ վճարողների առանձին խմբերի համար նոր սերնդի ՀԴՄ-ները ս.թ. հուլիսի 1-ի փոխարեն կներդրվեն ս.թ. օգոստոսի 1-ին, հոկտեմբերի 1-ին և 2015թ. հունվարի 1-ին: Այդ հարկ վճարողներին թույլատրվել է ՀԴՄ-ները ձեռք բերել տարբերակված գներով, ընդ որում՝ սահմանամերձ գյուղերի համար ՀԴՄ-ներն անվճար են, իսկ այլ գյուղերում՝ տարբերակված գների 50 տոկոսի չափով: Վարչապետը անհրաժեշտ է համարել, որպեսզի հանրությունը հանգամանորեն տեղեկացվի կառավարության ձեռնարկած այս քայլին, որն ուղղված է ՓՄՁ աջակցությանը:
Կառավարության նիստից հետո ֆինանսների փախնախարար Արմեն Ալավերդյանը մանրամասնել է, որ ՓՄՁ-ների համար կառավարությունը մասնակիորեն կվճարի ՀԴՄ-ների գինը: Այսպիսով, 30-58.5 մլն դրամ շրջանառություն ունեցողների համար նոր սերդնի ՀԴՄ-ն կարժենա 150 000 դրամ՝ տեղադրման ժամկետը մինչև 2014թ. օգոստոսի 1: 10-30 մլն շրջանառություն ունեցողների համար ՀԴՄ գինը կկազմի 120 000 դրամ՝ տեղադրման ժամկետը՝ մինչև 2014թ.-ի հոկտեմբերի 1: Մինչև 10 մլն շրջանառություն ունեցողների համար ՀԴՄ արժեքը կկազմի 80 000 դրամ՝ տեղադրման ժամկետը՝ մինչև 2015թ.-ի հունվարի 1:
Հիշեցնենք, որ խոշոր ընկերությունները ՀԴՄ-ների համար վճարել են 370 000 դրամ, իսկ ԱԱՀ վճարողները՝ 280 000 դրամ: Այս պահի դրությամբ Հայաստանում տեղադրված է նոր սերնդի 8 000 ՀԴՄ:
Վարչապետի խոսքերով՝ ՓՄՁ-ների աջակցման սույն ծրագիրի իրականացման համար կառավարությունը կհատկացնի 4.3 մլրդ դրամ: