2014թ.-ին ապահովագրական ընկերություններն ապահովել են 1.9 մլրդ դրամի զուտ շահույթ
2014 թվականի վերջի դրությամբ Հայաստանի տարածքում ապահովագրական գործունեության լիցենզիա են ունեցել 8 ապահովագրական ընկերություններ: Ինչպես տեղեկացնում են Կենտրոնական բանկից՝ 2014 թվականի վերջին երեք ամսում ապահովագրական ընկերությունների ակտիվները նվազել են 8.1%-ով(12-ամսյա նվազումը՝ 13.2%) և տարվա վերջի դրությամբ կազմել են 43.4 մլրդ դրամ, պարտավորությունները նվազել են 3.1%-ով (12-ամսյա նվազումը՝ 18.7%) և կազմել 27.7 մլրդ դրամ: Ընդհանուր կապիտալը նվազել է 0.2%-ով (12-ամսյա նվազումը՝ 1.3%) և կազմել 15.8 մլրդ դրամ:
Ապահովագրական ընկերությունների ակտիվների կազմում համեմատաբար մեծ տեսակարար կշիռ են ունեցել ավանդները բանկերում (32.7%), պետական արժեթղթերը (20.4%) և ուղղակի ապահովագրության գծով ստացվելիք գումարները (12.7%):
Ապահովագրական ընկերությունների պարտավորությունների կազմում համեմատաբար մեծ տեսակարար կշիռ են ունեցել չվաստակած ապահովագրավճարների պահուստը (39.1%) և պահանջների պահուստները (12.8%):
2014 թվականի ընթացքում ապահովագրական ընկերությունների՝ վերահսկողական հաշվետվությունների հիման վրա ստացված զուտ շահույթը կազմել է 1.9 մլրդ դրամ:
Հաշվեգրված ապահովագրավճարները կազմել են 30.1 մլրդ դրամ, իսկ վերաապահովագրողին փոխանցվող ապահովագրավճարները՝ 3.6 մլրդ դրամ կամ ապահովագրավճարների 12.0%-ը: Միևնույն ժամանակ, հաշվեգրված ապահովագրական հատուցումների մեծությունը 22.1 մլրդ դրամ է, իսկ վերաապահովագրողներից ստացվող ապահովագրական հատուցումներինը՝ 6.6 մլրդ դրամ կամ ապահովագրական հատուցումների 29.7%-ը:
Տարվա վերջի դրությամբ  ապահովագրական ընկերություններն ունեցել են ապահովագրության 594.9 հազար գործող պայմանագիր, որոնց ապահովագրական գումարները կազմել են 9.5 տրլն դրամ:
Ապահովագրական գումարներից վերաապահովագրողներին փոխանցված ռիսկերի վերաապահովագրական գումարների մեծությունը կազմել է 3.3 տրլն դրամ կամ ապահովագրական գումարների 34.1%-ը: