Բացվել է ԱՐՏԱԴՐՎԱԾ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ցուցահանդեսը
Ապրիլի 26-ին` «Մերիդիան» Էքսպո կենտրոնում բացվել է «Արտադրված է Հայաստանում» եռօրյա ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը: Իր խոսքում նախարարը նշել է, որ «Արտադրված է Հայաստանում» ցուցահանդեսը կարևորագույն իրադարձություն է, քանի որ այն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումից հետո մեկ անգամ ևս ապացուցում է, որ մենք` հայերս, ապրել ենք, ապրում և ապրելու ենք: Իսկ դրա կարևորագույն նախապայամանը, նախարարի համոզմամբ, մարդկանց աշխատանքն է և այդ աշխատանքի հետևանքով ստեղծված արդյունքը, որը և զարգացնելու է մեր երկիրը: «Այստեղ ցուցադրվում է այն ներուժը, որը գույություն ունի Հայաստանի տնտեսության մեջ: Մարդիկ աշխատում են ու նոր ուղղություններ են փնտրում (արտադրության նոր ուղղություններ և նոր շուկաներ), և չեն բավարարվում եղածով: Այդ գործոնը բիզնեսի համար ամենակարևոր հատկությունն է: Նրանք բոլորն էլ ընդունել են Հայաստանի կառավարության այն մոտեցումները, որոնք վերաբերում են նոր շուկաների որոնմանը: Մարդիկ ստեղծել են հոյակապ դիզայնով և յուրահատուկ համով, անվտանգության բոլոր ցուցանիշներին համապասխան ապրանքատեսակներ: Ցուցահանդեսին ներկա շատ փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեությունն այսօր խթանվել է ՀՀ կառավարության աջակցությամբ, – ասել է Կարեն Ճշմարիտյանը:
Ցուցահանդեսը ողջունել են նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը և ՀՀ նախագահի խորհրդական, Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը:
Այնուհետև Էկոնոմիկայի նախարարը երկար շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, մանրամասն հետաքրքրվել ընկերությունների արտադրանքով, արտահանման շուկաներով, եղած խնդիրներով և տեղում հանձնարարություններ տվել նախարարության պաշտոնյաներին` ուսումնասիրել դրանք և առաջարկություններ ներկայացնել վերջիններիս լուծման համար:
Հիշեցնենք, որ «Արտադրված է Հայաստանում» ցուցահանդեսին մասնակցում են Հայաստանի տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտները ներկայացնող (սննդամթերք, բնական հյութեր, զովացուցիչ ըմպելիքներ, բնական և հանքային ջրեր, գինի, կոնյակ և գարեջուր, ծխախոտ, թեթև արդյունաբերություն, փայտամշակում, կենցաղային քիմիա, շինանյութ և ապակյա տարաներ, դեղագործություն, ոսկեգործություն, ադամանդագործություն և ժամագործություն, հանքարդյունաբերություն և մետալուրգիա, ճշգրիտ ճարտարագիտություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, զբոսաշրջություն) և արտահանման ներուժ ունեցող շուրջ 330 ընկերություններ:
Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի արդյունաբերության եղած ներուժը, արդյունաբերության զարգացման հնարավորությունները, ինչպես նաև աջակցել հայաստանյան ընկերությունների հետագա զարգացմանը և արտահանման խթանմանը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը: Ցուցահանդեսն անց է կացվում արտահանմանն ուղղած արդյունաբերական քաղաքականության պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակում:
Ցուցահանդեսին հրավիրված են արտասահմանյան պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, դիստրիբյուտորներ, պոտենցիալ գնորդներ և ներդրողներ:
Ցուցահանդեսի շրջանակում նախատեսված են երկկողմ հանդիպումներ, մասնակից կազմակերպությունների արտադրանքի համտեսներ և շնորհանդեսներ:
«Արտադրված է Հայաստանում» ցուցահանդեսը կգործի նաև ապրիլի 27-ին և 28-ին: