Այս տարի Հայաստան այցելող իրանցի զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է շուրջ 2 անգամ
Հունվար-մարտին Հայաստան է ժամանել շուրջ 232,5 հազար զբոսաշրջիկ: 2014 թվականին նույն ժամանակաշրջանում գրանցված ցուցանիշի համեմատ մեր երկիր ժամանած զբոսաշրջիկների թվաքանակը նվազել է 4.0%-ով: Այս մասին վկայում են Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալները:
Ըստ ներկայացված վիճակագրության՝ հաշվետու ամիսներին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների 34%-ը բաժին է ընկել ԱՊՀ երկրներին, ընդ որում՝ միայն 28%-ը՝ Ռուսաստանին:
Միևնույն ժամանակ, զբոսաշրջիկների 18.9%-ը ժամանել են եվրոպական երկրներից, այդ թվում՝ 4.4%-ը՝ Ֆրանսիայից,  3.1%-ը՝ Գերմանիայից, 1.7%-ը՝ Իտալիայից, 3.3%-ը՝ Միացյալ Թագավորությունից: ԱՄՆ-ից ժամանած զբոսաշրջիկների տեսակարար կշիռը կազմել է 12.5%, Իրանից ժամանած զբոսաշրջիկներինը՝ 18.9%:
Հարկ է նշել, որ այս տարվա առաջին երեք ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, առավել զգալի՝ շուրջ 2 անգամ, ավելացել է Իրանից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թվաքանակը: Ռուսաստանից Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թվաքանակն աճել է 20%-ով, ԱՄՆ-ից ժամանած զբոսաշրջիկներինը՝ 17%-ով, իսկ Վրաստանից ժամանած զբոսաշրջիկներինը՝ 26%-ով:
Հունվար-մարտին զբոսաշրջիկների 64.5%-ը մեր երկիր է ժամանաել հանգստի և ժամանացի նպատակով, 30.8%-ը՝ գործնական նպատակով:
Նշենք նաև, որ 2014 թվականին մեր հանրապետություն էր ժամանել 1 մլն 203,7 հազար զբոսաշրջիկ: 2013 թվականի համեմատ Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվն աճել էր 11.3%-ով:
Ըստ ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) մեթոդաբանության (International Recommendations for Tourism Statistics 2008, Compilation Guide, UN WTO, Madrid, November 2010) միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձը, որը հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս քան 24 ժամ և ոչ ավել քան անընդմեջ 1 տարի ժամանակով: Այսինքն` նրա հիմնական նպատակը ճանապարհորդելն է, այլ ոչ թե աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվելը, որի դեպքում ուղևորության համար վճարումները կկատարվեին ժամանած վայրում աշխատանքային գործունեությունից ստացված ֆինանսական միջոցների հաշվին: