Հունվար-օգոստոսին գրանցվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 3.9% աճ
Տարվա առաջին ութ ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, մեր հանրապետությունում գրանցվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 3.9% աճ: Այս մասին վկայում են Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալները:
Ըստ ներկայացված վիճակագրության՝ հունվար-օգոստոսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճին առավելապես նպաստել են գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալի աճը, ինչպես նաև արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը և բնակչության մատուցված ծառայությունների ծավալի աճը:
Այսպես, ընթացիկ տարվա առաջին ութ ամսում մեր երկրի գյուղատնտեսության ոլորտում աճը տարեկան կտրվածքով կազմել է 13.5%, բնակչության մատուցված ծառայությունների ծավալի աճը կազմել է 2.2%, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 4.4%-ով:
Միևնույն ժամանակ, շինարարության ոլորտում գրանցվել է 0.2% աճ: Առևտրի ոլորտում գրանցվել է անկում. առևտրի շրջանառությունը տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 4.4%-ով:
Բացարձակ արտահայտությամբ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը կազմել է 504,87 մլրդ ՀՀ դրամ, արդյունաբերության համախառն արտադրանքը՝ 827,87 մլրդ ՀՀ դրամ, առևտրի շրջանառությունը՝ 1 տրիլիոն 409,72 մլրդ ՀՀ դրամ, ծառայությունների ծավալը՝ 742,56 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ շինարարության ծավալը՝ 211.04 մլրդ ՀՀ դրամ:
Նշենք նաև, որ հաշվետու ամիսներին սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 4.8%: