ՊԵԿ. ինքնազբաղվածներին արտոնություն տվող օրենքից օգտվել է 1600 անձ
Հայաստանում տարեսկզբին ընդունված ինքնազբաղված անձանց հարկային արտոնություն տրամադրող օրենքից այս տարվա ընթացքում օգտվել են 1600 տնտեսավարող:
Հոկտեմբերի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ վարչարարության մեթոդաբանության, ընթացակարգերի և սպասարկման վարչության պետ Արման Պողոսյանը: «Օրենսդրական այս փոփոխության նպատակն էր ինքնազբաղվածների համար ստեղծել նպաստավոր հարկային միջավայր, որպեսզի նրանք հիմնեն իրենց բիզնեսն ու ավելի մեղմ հարկային քաղաքականության պայմաններում զարգանան»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց պաշտոնյան:
Նրա խոսքով` արտոնություններից օգտված անձանց քանակը ավելի շատ կլիներ, եթե Հայաստանը միկրոձեռնարկատիրության համար այլ համակարգեր որդեգրած չլիներ: «Սա, ըստ էության, մի նոր համակարգ է միկրոձեռնարկատիրության ոլորտում, որը լրացնում է ընտանեկան ձեռնարկատիրության համակարգը և նոր հնարավորություններ է տալիս փոքր տնտեսավարողներին իրենց գործունեությունը ծավալելու համար»,-ավելացրեց Արման Պողոսյանը:
Ինքնազբաղված անձինք են համարվում տարեկան մինչև 9 միլիոն դրամ շրջանառությամբ, վարձու աշխատող չունեցող ֆիզիկական անձինք և անհատ ձեռնարկատերերը, ովքեր տնտեսական գործունեությունը կազմակերպում են ինքնուրույն, մեկ վայրում և չեն հանդիսանում համատեղ գործունեության պայմանագրի կողմ: Խոսքը վերաբերում է բնակչության պատվերով կատարվող մի շարք ծառայությունների` հագուստի արտադրության և վերանորոգման, փայտյա իրերի պատրաստման, կահույքի և տան կահավորանքի, համակարգչային տեխնիկայի, հեռուստացույցների, լվացքի մեքենաների, օդորակիչների և այլ կենցաղային տեխնիկայի նորոգման, ծրագրային սպասարկման, լեզուների ուսուցման դասընթացների, զբոսաշրջային տների միջոցով հյուրանոցային ծառայությունների սպասարկման և այլն: