«ArmHiTec-2018»-ին կներկայացվի ավելի քան 60 ընկերության արտադրանք, կկայանան համաժողովներ, կլոր-սեղաններ
Սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2018» միջազգային ցուցահանդեսին Երևանում կմասնակցի արտասահմանյան և հայկական վեց տասնյակից ավելի ընկերություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մամուլի ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-Պաշտպանության նախարարության ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը: «Մարտի 29-31-ը «Երևան էքսպո» համալիրում կայանալիք ցուցահանդեսի նպատակն է Հայաստանի անվտանգության ամրապնդումը, ռազմարդյունաբերության ոլորտի զարգացումն ու մեր միջազգային գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացումն ու նոր կապերի հաստատումը»,-ասաց պաշտոնյան:
Նրա խոսքով` տաղավարային հարթակներում ներկայացված են լինելու 34 հայկական և 30 արտասահմանյան ընկերություններ 14 երկրներից, այդ թվում` Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իտալիա, Խորվաթիա, Լեհաստան, Սերբիա և այլն: Նախատեսվում է տասը երկրից պետական բարձր մակարդակով պատվիրակությունների ներկայություն: «Ներկայացված ընկերություններից մի շարքի հետ արդեն ունենք համագործակցություն, մասնավորապես ռուսական ընկերությունների, ինչպես օրինակ, «Уралвагонзавод»-ի, «Рособоронэкспорт»-ի, «Алмаз-Антей»-ի հետ: Մի շարք ընկերությունների հետ նոր բանակցությունների փուլում ենք և համագործակցության նոր ուղիներ ենք փնտրում: Ներկայացված են լինելու հնդկական երկու ամենախոշոր ընկերությունները` «Bharat Electronics»  և «Larsen & Toubro»-ը, և մի շարք այլ ընկերություններ, որոնց հետ նոր կապեր ենք ստեղծում»,-հավելեց փոխնախարար Փախչանյանը:
Ցուցահանդեսի ընթացքում կանցկացվեն համաժողովներ, կլոր-սեղաններ, մասնավորապես հայ-ռուսական համաժողովը` ոլորտի պատասխանատուների ու գործարարների մասնակցությամբ, ՊՆ գիտական և գիտատեխնիկական համաժողովը, ՀԱՊԿ ռազմատեխնիկական համագործակցության միջպետական կոմիտեին կից գործարար խորհրդի նիստը: Հայ-ռուսական համաժողովն, ըստ փոխնախարարի, կհամախմբի շուրջ 150 մասնակցի, որի ժամանակ կքննարկեն երկկողմ կոոպերացիայի հնարավորությունները: «Կքննարկենք մեր ընկերությունների մասնակցությունը Ռուսաստանում իրականացվող մշակումներին, այսինքն` կկարողանանք մեր մշակումներն արտահանել: Կա նման փորձ Հայաստանում, բավականին հաջող առաջ է ընթանում: Քննարկում կծավալվի մեր գործարաններում ռուսական տեխնոլոգիաների օգտագործման առնչությամբ»,-հավելեց Դավիթ Փախչանյանը:
Պաշտպանության նախարարության համաժողովի թեմատիկ քննարկումներն էլ կծավալվեն ժամանակակից պատերազմներում ռաբոտացված համակարգերի, այդ թվում` անօդաչուների օգտագործման և դրանց պայքարի միջոցների, բանակում օպտիկա-էլեկտրոնային սարքավորումների օգտագործման վերաբերյալ:
Դավիթ Փախչանյանը տեղեկացրեց, որ ցուցահանդեսի ընթացքում տեսախցիկների միջոցով կապ կհաստատվի առաջնագծի հետ, հնարավորություն կլինի դրանք տեղաշարժելու միջոցով հետևել առաջնագծում շարժին: