Փաշինյան․ առնվազն սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար գազի սակագինը իջնելու է
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկացավ Վարչապետի պաշտոնական կայքից։ Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը Փաշինյանն ասել է. «Հույս ունեմ լավ տրամադրություն ունեք և գոհ եք, որ Ազգային ժողովը մեր կառավարությանը վստահության քվե է տվել: Երեկ Ազգային ժողովում հաստատվեց կառավարության ծրագիրը, և ինչպես պայմանավորվել ենք, հիմա մենք պետք է միջոցառումների ցանկ հաստատենք, որը բխում է կառավարության ծրագրից: Եվ եկեք պայամանավորվենք, որ մեկշաբաթյա ժամկետում յուրաքանչյուր նախարարություն ներկայացնում է, և հաջորդ կառավարության նիստին փորձենք այդ միջոցառումների ծրագիրը հաստատել: Հաջորդ, որպեսզի արդեն անցնենք միջոցառումների ի կատար ածմանը»:
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանը դիմել է ՀՀ էներգետիկ ռեսուրսների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանին. «Մենք խոսել էինք էլեկտրաէներգիայի սակագների հետ կապված իրավիճակի ուսումնասիրության անհրաժեշտության մասին: Կարո՞ղ եք ասել,թե ինչ արդյունքներ ունենք»:
Նախարար Գրիգորյանը նշել է. «Ձեր հանձնարարականի համաձայն՝ նախաձեռնել ենք բոլոր հնարավոր միջոցները և քննարկում ենք իրականացրել բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ: Այս պահին էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայման հետ կապված ունենք մի շարք ռիսկեր, որոնք չենք կարող հաշվի չառնել: Դրանք հիմնականում պայմանավորված են ատոմակայանի նախադեպը չունեցող այս տարվա ընթացքում նորոգման և աշխատանքի երկարաձգման հետ: Պատմության մեջ ընդհանրապես չի եղել, որ ատոմակայանը այս կարգով կանգնի և կատարվեն երկարաձգման աշխատանքներ: Կան նաև գազի գնի հետ կապված ռիսկեր: Մենք մինչև այս տարվա վերջ Ռուսաստանի հետ ունենք սահմանի վրա 150 դոլար գնով գազի ներմուծման պայմանավորվածություն, որը տարվա վերջին պետք է վերանայենք: Ունենք ռիսկ դոլար-դրամ հարաբերության հետ կապված: Հաշվի առնելով այս բոլոր ռիսկերը գտնում ենք, որ մենք կարող ենք սակագների հետ կապված փոփոխություններ իրականացնել անապահով ընտանիքների մասով, որոնց թվաքանակը 110-120 հազարն է: Սա նախնական թիվն է: Մենք Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի հետ կճշտենք վերջնական թիվը: Եվ մեր հաշվարկների արդյունքում եկել ենք այն եզրահանգման, որ ունենք հնարավորություն 10 դրամի չափով նվազեցնել անապահով ընտանիքներին տրամադրվող էլեկտրաէներգիայի սակագինը»:
Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ ժամկետում դա կարելի է իրականացնել: Ի պատասխան՝ Արթուր Գրիգորյանն ասել է. «Մենք ունենք երկու տարբերակ. առաջին, որ իրականացնենք Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ միասին և երկրորդ, որ մեր բանակցությունները Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի հետ՝ ի դեմս սեփականատեր «Տաշիր» ընկերության պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որպեսզի իրենք իրենց շահույթի հաշվին սակագները ուղղակի նվազեցնեն 10 դրամով: Այստեղ ունենք նաև մեկ այլ առավելություն. եթե մենք «Տաշիր» ընկերության հետ կազմակերպենք սակագնի վերանայումը, մեզ մոտ նաև չեն նվազi հարկերը: Սակագինը մնում է նույնը, սակայն նրանք պակաս են գանձում գումարը, և արդյունքում մենք նաև հավելյալ կանխատեսվող գումարը, որը պետք է մուտաքգրվեր բյուջե, մուտքագրում ենք»:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է. «Առնվազն Ձեր ասածն ընդունում ենք ի գիտություն, բայց անընդհատ Դուք այնքան ռիկսերի մասին խոսեցիք, տպավորություն էր, թե այլ կարգի ռիսկերի մասին ոչ մի բան չասացիք: Չասացիք, թե այդ ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկեր ունե՞նք, թե՞ չունենք, չարաշահումների ոչ արդյունավետ կառավարման ռիսկեր ունե՞նք, թե՞ չունենք: Ես առաջարկում եմ, որ Դուք շարունակեք ուսումնասիրությունը և առաջիկայում կգաք զեկույցի՝ ավելի մանրամասն այդ թեմայով քննարկում ունենալու և այդ քննարկումը պետք է շարունակվի, որպեսզի մենք համոզվենք, որ այդտեղ ամեն ինչ ճիշտ է և արդյունավետ:
Պայմանավորվում ենք, որ առնվազն սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար սակագինը իջնելու է, մյուսների հետ կապված մենք քննարկումը շարունակում ենք, և եզրակացությունները պետք է լինեն շատ համոզիչ և շատ թափանցիկ: Եվ փորձում ենք հասկանալ, թե այդտեղ մենք ինչ հնարավորություններ ունենք: Պայմանավորվեցի՞նք»:
Այնուհետև հաստատվել է նիստի օրակարգը, և կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել հարցերի քննարկմանը:
ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին առաջարկել է 2018թ. հունիսի 19-ին ժամը 11:00-ին գումարել Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան: Ներկայացվել է նստաշրջանի օրակարգը և քննարկման հաջորդականությունը: