Հայաստանի գերակա խնդիրներից է ԵՄ երկրների հետ վիզաների ազատականացման համար երկխոսության ճանապարհ բացելը
Հայաստանի համար գերակա խնդիր է Եվրամիության երկրների հետ վիզաների ազատականացման համար երկխոսության ճանապարհ բացելը: Այս առումով կարևոր է նաև Հայաստանի միգրացիոն ծառայության և այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների կապը ԵՄ անդամ երկրների համապատասխան մասնագետների հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի և ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը նշեց, որ բազմիցս նշվում է, որ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ պետք է սկսվեն պատեհ պահի, բայց կոնկրետ ժամկետ նշված չէ, նա խնդրեց նշել, թե հայկական կողմի գնահատականով այդ պատեհ պահը երբ է:
«Իհարկե դա բանակցային արդյունք է: Պատեհ մեր դեպքում նշանակում է այսօր, իրենց դեպքում այն պահից, երբ կկարողանանք համոզել անդամ պետություններին և հանձնաժողովին, որ այս գործընթացն անհրաժեշտ է սկսել: Մենք այդ առումով ունենք բավարար աջակցություն, բայց նաև ունենք բավարար ընդդիմություն այդ գործընթացը սկսելու համար: Մեր հիմնական գերակա խնդիրն այսօր երկխոսության ճանապարհը բացելն է` ի ցույց բերելով այն բոլոր գործառույթները, որոնք իրականացվել են Հայաստանում, և որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել երկխոսությունը: Դրա համար պատեհ պահը մեզ համար այսօր է»,-ասաց Մնացականյանն ու նշեց, որ դեռևս ԵՄ անդամ երկրների գործընկերներին համոզում են, որ դա իրապես այսօր է:
Անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանի` նույն թեմային առնչվող հարցին` Մնացականյանը նշեց, որ ամենակարևոր խնդիրը նաև այն է, որ մեր մասնագետները`միգրացիոն ծառայությունից, ոստիկանությունից, բոլոր այն գերատեսչություններից, որոնք անմիջական առնչություն ունեն հարցին, մշտական կապի մեջ լինեն իրենց եվրոպացի գործընկերների հետ: «Հայաստանի մասնագետները պետք է կապի մեջ լինեն, ուժեղացնեն կապը ԵՄ անդամ պետությունների համապատասխան մասնագետների հետ, ցույց տան երկրում իրականացվող արդյունավետ միգրացիոն քաղաքականությունը»,-նշեց նախարարը: