ՍԵՐՄԱՑՈՒ ՁԵՌՔ ԲԵՐԵԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԳՈՐԾԱԴԻՐԸ ՀՀ ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱՏԿԱՑՐԵԼ Է ՇՈՒՐՋ 500 ՄԼՆ ԴՐԱՄ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության նիստ, որը վարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նիստի շրջանակներում գործադիրը արտերկրից տարբեր սորտերի էլիտային և առաջին վերարտադրության գարնանացան գարու և եգիպտացորենի հիբրիդային սերմացու ձեռք բերելու նպատակով «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱԿ-ին որպես դրամաշնորհ տրամադրելու համար ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը հատկացրել է 538295,4 հազար դրամ։
Հաջորդ որոշմամբ կառավարությունը հավանություն է տվել Հայաստանում 2011թ. եգիպտացորենի արտադրության զարգացման ծրագրին, որի նպատակն է արտերկրից ներմուծել 63 տոննա եգիպտացորենի սերմացու և տրամադրել այդ կուլտուրայի մշակությամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտներին։ Այս երկու որոշումները նույնպես վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը բնութագրել է որպես սոցիալական ուղղվածություն ունեցող։ Դրանով նաև լուծվում է ևս երկու խնդիր` նախ, որակյալ սերմացու է ներմուծվում, երկրորդ` ավելանում են մշակովի հողատարածությունները։ Վերջին տվյալների համաձայն` կառավարության այս նախաձեռնությունից օգտվող տնտեսությունների թիվը հասել է 18 հազարի։
Նիստի շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը որոշել է նաև «Գյուղական ձեռնարկությունների և փոքրածավալ առևտրային գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագրով կառուցված օբյեկտների կազմից 148.764.146 դրամ գույքը նվիրաբերել համայնքներին։ Դրա շնորհիվ յոթ համայնք կունենան խմելու ջրի համակարգ, մայր ջրագիծ և ներքին ցանց, խմելու մայր ջրագծի վրա կառուցված օրական կարգավորող ջրավազան, խմելու ջրագծի ներքին ցանց, ներհամայնքային կոյուղու ցանց և սեպտիկ հոր, էականորեն կբարելավվի այդ համայնքների սոցիալական վիճակը։
Կառավարությունն ուժը կորցրած է ճանաչել իր նախկին որոշումներից մեկը։ Իրավական ակտի նպատակն է վերացնել գյուղատնտեսական տեխնիկայի պարտադիր տեխնիկական զննություն անցկացնելու ինստիտուտը` գյուղացուն հնարավորություն ընձեռելով զերծ մնալ տվյալ գործընթացի համար լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների վատնումից և ժամանակատար այլ աշխատանքների իրականացումից։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կարծիքով` այս որոշումը ևս գոհունակությամբ կընդունվի գյուղերում։ Փաստորեն վերացվում է այն պարտավորությունը, որ գյուղացին ամեն տարի պետք է գյուղատնտեսական տեխնիկան ներկայացներ տեխզննության` ծախսելով միջոցներ, կրելով մի շարք անհարմարություններ։ Ավտոմեքենաների տեխզննության հարցը նույնպես համարելով վիճահարույց և կոռուպիոն ռիսկեր պարունակող, վարչապետը ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարին հանձնարարել է ուսումնասիրել այն, հաշվի առնել այլ երկրների փորձը և իրավիճակը շտկելու առաջարկություն ներկայացնել։