Մեծարգո՛ Նախագահ Խրիստոֆիաս,
Ողջունում եմ հայ-կիպրական գործարար համաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին:
Նախագահ Խրիստոֆիասի` 2009թ. հուլիսին Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում մեր ունեցած բանակցությունների ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, հանգամանալից անդրադարձել էինք Հայաստանի և Կիպրոսի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման խնդիրներին` առաձնահատուկ կարևորելով գործարար կապերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Այս գործարար համաժողովի անցկացումը հենց այդ նպատակին է ուղղված։
Տնտեսական համագործակցության պատկերը, մեղմ ասած, համապատասխան չէ մեր բարեկամ ժողովուրդների հարաբերությունների բնույթին և ոգուն: Այդ բացը լրացման կարիք ունի:
Այսօր չէի ուզենա կենտրոնանալ ստեղծված իրավիճակի պատճառների վրա. ակնհայտ է, որ այն երկուստեք ցուցաբերած որոշակի պասիվության, անբավարար ջանքերի, անբավարար տեղեկացվածության արդյունք է: Պետք է շտկել այս վիճակը, ծավալել փոխշահավետ այնպիսի առևտրատնտեսական, գործարար համագործակցություն, որի արդյունքներն ամենամոտ ապագայում տեսանելի կլինեն:
Առաջին հաջողությունները վստահաբար ոգևորիչ նշանակություն կունենան մեր երկրների գործարար համայնքների համար: Այս ուղղությամբ խիստ կարևոր են Հայաստանի և Կիպրոսի առևտրաարդյունաբերական պալատների, գործարար միությունների, ներդրումներն ու առևտուրը խթանող կառույցների միջև կապերի հաստատումն ու ամրապնդումը, նման գործարար համաժողովների հաճախակի և պարբերական անցկացումը մեր երկրներում:
Լիահույս եմ, որ արդեն այս գործարար համաժողովը լուրջ խթան կհանդիսանա մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացման և գործարար շրջանակների միջև փոխշահավետ համագործակցության հաստատման համար:
Օրերս Երևանում գումարվեց Հայ-կիպրական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը: Այդ ձևաչափը համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ հետևողական քայլեր ձեռնարկելու լավ հնարավորություն է:
Կապերի զարգացման ներուժի առումով կցանկանայի հատուկ առանձնացնել բանկային և զբոսաշրջության ոլորտները։ Այս այցի ընթացքում ստորագրվել է երկու երկրների կառավարությունների միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության մասին Համաձայնագրի իրագործման 2011-2012թթ. համատեղ գործողությունների Ծրագիրը, որն այդ ոլորտում արդյունավետ գործակցության համար լավ հիմք է ապահովում։
Կարևորում եմ նաև գյուղատնտեսության և սննդամթերքի արտադրության ոլորտում, հատկապես օրգանական սննդամթերքի արտադրությամբ զբաղվող գործարարների միջև փորձի փոխանակման, ներդրումների իրականացման և համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման անհրաժեշտությունը:
Առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից առանցքային է գործարարության աջակցության պետական և ոչ պետական կառույցների միջև համագործակցության հաստատումն ու զարգացումը: Երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերություններին նոր խթան հաղորդելու գործում, անշուշտ, ոչ պակաս կարևոր է նաև երկու երկրների դիվանագետների նպատակաուղղված, համակարգված և հետևողական աշխատանքը:
Վստահ եղեք, որ առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացմանն ուղղված բոլոր ջանքերը գտնվելու են երկու երկրների իշխանությունների անմիջական ուշադրության կենտրոնում, և անհրաժեշտության դեպքում հետևողական աջակցությունը կլինի ամենաբարձր մակարդակով:
Մի բան ակնհայտ է. բարեկամ երկրի հետ իրականացվող առևտրատնտեսական գործունեությունն ի սկզբանե զերծ է բազմաթիվ ռիսկերից, և սա դժվար է ժխտել: Մեր տնտեսություններում առկա կապիտալը, մարդկային և գործարար ռեսուրսը պետք է նպաստեն առաջին հերթին մեր և մեր բարեկամ երկրները շենացնելու գործին: Այլապես կարելի է ասել, որ մենք պատմությունից դասեր չենք քաղել:
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ հայ-կիպրական գործարար համաժողովի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին, հաջողություն եմ մաղթում բոլորիդ: