ԱԶԳԱՅԻՆ ՎԻՃԱԿԱԳՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ – ԱՊՐԻԼ ԱՄՍԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՍԱԿԱԳՆԵՐԸ ԱՃԵԼ ԵՆ 5.6%-ՈՎ
ՀՀ Ազգային Վիճակագրական Ծառայությունից հայտնում են, որ բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ոլորտում 2009թ. ապրիլին մարտի համեմատ գրանցված սակագների 5.6% հավելաճի վրա իրենց էական ազդեցությունն են ունեցել բնակարանային-կոմունալ ծառայությունների 18.2% (պայմանավորված խմելու ջրի մատակարարման (8.2%), խողովակաշարերով բնակչությանը գազային վառելիքի վաճառքի (14.3%), էլեկտրաէներգիայի վաճառքի (23.1%) ծառայությունների սակագների թանկացումով) և տրանսպորտի ծառայությունների 8.6% հավելաճով (պայմանավորված օդային տրանսպորտի ծառայությունների սակագների 24.5% թանկացումով): Վերը նշված կոմունալ ծառայությունները սպառողական զամբյուղում ունենալով 6.90% տեսակարար կշիռ, և 2009թ. ապրիլին մարտի համեմատ 19.9% սակագների ընդհանուր հավելաճ, սպառողական գների ինդեքսի վրա ազդել են 1.24 տոկոսային կետով: Առանց այդ ծառայությունների սակագների փոփոխությունների ՍԳԻ-ն նշված ժամանակահատվածում արձանագրված 103.2%-ի փոխարեն կկազմեր 101.8%: 2009թ. ապրիլին մարտի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է կրթության համակարգի 0.1%, իրավական ու բանկային 0.2%, կենցաղային բնույթի 0.4%, մշակույթի ոլորտի 0.4%, հանրային սննդի 0.4%, բուժսպասարկման 1.4%, հանգստի կազմակերպման 1.7% ծառայությունների սակագների հավելաճ և կապի ծառայությունների սակագների 1.4 % նվազում: 2009թ. ապրիլին մարտի համեմատ հանրապետության դիտարկված քաղաքներում արձանագրվել է ծառայությունների սակագների 4.2-4 6.8% հավելաճ, ընդ որում համեմատաբար բարձր հավելաճ գրանցվել է Հրազդան, Չարենցավան քաղաքներում: Մայրաքաղաքում ծառայությունների սակագներն աճել են 5.8%-ով: