2010Թ.-ԻՆ ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԻ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԵԼ Է ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ԾԱԽՍԵՐԻ 5.9%-Ը
Ազգային Ժողովում շարունակվում են 2010 թվականի բյուջեի հաշվետվության քննարկումները: Երեկ` մայիսի 17-ին,  ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովներում` Արա Բաբլոյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ, ներկայացվեց առողջապահության ոլորտի 2010 թ. ֆինանսավորման պատկերը եւ կատարողականը: Հիմնական հատկացումների տրամաբանությունը եւ իրականացված ծրագրերը ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, իսկ ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը մանրամասն անդրադարձավ թվային ցուցանիշներին:
ՀՀ 2010 թ. պետական բյուջեի ծախսերի 5.9%-ն ուղղվել է առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորմանը: Նշված ծախսերը կազմել են ավելի քան 56.1 մլրդ դրամ` ապահովելով ծրագրի 97.4%-ը: Բաժնի ծախսերի 38.2%-ն ուղղվել է հիվանդանոցային ծառայությունների, 35.9%-ը` արտահիվանդանոցային ծառայությունների, 6.9%-ը` բժշկական ապրանքների, սարքերի եւ սարքավորումների ձեռքբերման, 14.1%-ը` այլ դասերին չպատկանող առողջապահական ծրագրերի եւ 4.9%-ը` հանրային առողջապահական ծառայությունների ֆինանսավորմանը:
Հաշվետու տարում ՀՀ պետական բյուջեի հիվանդանոցային ծառայությունների ձեռքբերման ծախսերը կազմել են ավելի քան 21.4 մլրդ դրամ` ամբողջովին ապահովելով նախատեսված ծավալը: Հիվանդանոցային ծառայությունների ծախսերի 45.5%-ը կամ շուրջ 9.8 մլրդ դրամը կազմել են բժշկական, մոր եւ մանկան կենտրոնների, 28.3%-ը կամ շուրջ 6.1 մլրդ դրամը` մասնագիտացված հիվանդանոցային ծառայությունների, 26.2%-ը կամ 5.6 մլրդ դրամը` ընդհանուր բնույթի հիվանդանոցային ծառայությունների ծախսերը:
Հաշվետու տարում պետական բյուջեից շուրջ 3.4 մլրդ դրամ է տրամադրվել բնակչության սոցիալապես անապահով եւ հատուկ խմբերում ընդգրկվածներին տրամադրվող բժշկական օգնության ֆինանսավորմանը` ամբողջովին ապահովելով ծրագրի կատարումը: Բժշկական, մոր եւ մանկան կենտրոնների ծառայությունների դասի շրջանակներում իրականացվել են 3 ծրագրեր, որոնց ծախսերը կատարվել են 100%-ով` կազմելով շուրջ 9.8 մլրդ դրամ: Այլ դասերին չպատկանող առողջապահական ծախսերի շրջանակներում հաշվետու տարվա ընթացքում իրականացվել են շուրջ 7.9 մլրդ դրամի ծախսեր, որոնց կատարողականը կազմել է 89.5%:
ՀԲ աջակցությամբ իրականացվող առողջապահական համակարգի արդիականացման երկրորդ վարկային ծրագրի շրջանակներում ծախսվել է շուրջ 4.1 մլրդ դրամ, որը կատարվել է 105.1%-ով: Ծրագրին կառավարությունը մասնակցություն է ցուցաբերել 965 մլն դրամի չափով, իսկ վարկային միջոցները կազմել են 3.1 մլրդ դրամ: