ՀՈՒՆՎԱՐ-ՄԱՅԻՍ ԱՄԻՍՆԵՐԻՆ ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵՆ ԿԱՏԱՐՎԵԼ Է ՇՈՒՐՋ 6.7 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄ ՊԱԿԱՍՈՒՐԴՈՎ
2011 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 6.7 մլրդ դրամ պակասուրդով` նախատեսված 56.2 մլրդ դրամի դիմաց: ՀՀ ֆինանսների նախարարության տվյալների համաձայն` շեղումը հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ բյուջեի ազատ միջոցներից կիսամյակային ծրագրով նախատեսված 56.6 մլրդ դրամից օգտագործվել է ընդամենը 21.7 մլրդ դրամ և չեն ստացվել արտաքին աղբյուրներից նախատեսված 22.9 մլրդ դրամի վարկային միջոցները: Անցած ժամանակահատվածում ներքին աղբյուրների գծով պակասուրդի ֆինանսավորման ցուցանիշը կազմել է 26.1 մլրդ դրամ, իսկ արտաքին ֆինանսավորման գծով` -19.5 մլրդ դրամ:
Պակասուրդի ֆինանսավորման ներքին աղբյուրներում շուրջ 5.4 մլրդ դրամ են կազմել փոխառու միջոցները, 20.8 մլրդ դրամ` ֆինանսական ակտիվները: Մասնավորապես` 6.1 մլրդ դրամ ստացվել է գանձապետական պարտատոմսերից: Մուրհակների մարման նպատակով կիսամյակային ծրագրով նախատեսված վճարումները կատարվել են 89.8%-ով: Այդ նպատակով պետական բյուջեից տրամադրվել է 19.7 մլն դրամ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ ռեզիդենտներին պետական բյուջեից տրամադրվել են 2.5 մլրդ դրամի վարկեր (առաջին կիսամյակում ծրագրվածի 93.8%-ը), որից 1 մլրդ դրամը` Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը 2009 թվականին տրամադրված պետական վարկի միջոցներից տնտեսության կայունացման վարկավորման ծրագրի 1-ին բաղադրիչի ֆինանսավորման, 936.7 մլն դրամը` "Ներմուծում` ազատ շրջանառության համար" մաքսային ռեժիմով մարդատար տրանսպորտային միջոցներ ներմուծող ֆիզիկական անձանց, 467.4 մլն դրամը` "Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն" հիմնադրամի կողմից հիմնադրված վարկային կազմակերպությանը բյուջետային վարկեր տրամադրելու նպատակով: 50 մլն դրամ է տրամադրվել "ՍԻՍ-95" ՍՊԸ-ին` տեղական կենսապարարտանյութերի արտադրությունը խթանելու նպատակով: Շուրջ 1.6 մլրդ դրամ ստացվել է տրամադրված ներքին վարկերի վերադարձից` 12.4%-ով գերազանցելով առաջին կիսամյակի ծրագրային ցուցանիշը: 716 մլն դրամ ուղղվել է «ՎՏԲ-Հայաստանե ՓԲԸ-ից ստացված վարկի մարմանը, որը կատարվել է առաջին կիսամյակում ծրագրված չափով:
Անցած ժամանակահատվածում պետական բյուջեի պակասուրդի արտաքին ֆինանսավորումը կազմել է -19.5 մլրդ դրամ, որից -3.1 մլրդ դրամը` փոխառու միջոցների,  16.4 մլրդ դրամը` ֆինանսական ակտիվների գծով: Նշված 3.1 մլրդ դրամն ուղղվել է արտաքին պարտավորությունների մարմանը, որից 1.8 մլրդ դրամը հատկացվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով պարտքի մարմանը: 572.2 մլն դրամ է տրամադրվել Էլեկտրաէներգիայի հաղորդման և բաշխման համակարգի ծրագրի գծով Ճապոնիայի նկատմամբ պարտքի մարմանը, 412 մլն դրամ` ԱՄՆ ապրանքային վարկերի մարմանը, 51.9 մլն դրամ` ԳԶՄՀ, 115.8 մլն դրամ` ՎԶԵԲ, 59.7 մլն դրամը` ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի նկատմամբ ունեցած պարտքի մարմանը, 16.5 մլն դրամ` ԱԷԿ-ի վառելիքի չոր պահպանման համակարգի ծրագրի գծով Ֆրանսիայի նկատմամբ պարտքի մարմանը:
2011 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին շուրջ 15.9 մլրդ դրամ տրամադրվել է ԼՂՀ ին որպես միջպետական վարկ: Վրաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ունեցած վարկային պարտավորությունների գծով կատարվել է 120.9 մլն դրամի վճարում` առաջին կիսամյակում ծրագրված 124.9 մլն դրամի դիմաց: Ստացված գումարից 49.1 մլն դրամը նախորդ տարվա պարտավորությունն է և Վրաստանի կողմից փոխանցվել է 2010 թվականի դեկտեմբերին, սակայն գանձապետական միասնական հաշվին մուտքագրվել է ընթացիկ տարվա հունվար ամսին: Բաժնետոմսերի և կապիտալում այլ մասնակցության ձեռքբերմանն ուղղվել է 589.1 մլն դրամ` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 99.8%-ը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 46.5 մլն դրամով ավելացել է արտաքին աղբյուրներից ստացված արտաբյուջետային դրամաշնորհային միջոցների մնացորդը: