ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ 94.8%-Ը ՁԵՎԱՎՈՐՎԵԼ Է ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ՀԱՇՎԻՆ
Ընթացիկ տարվա հունվար-ապրիլ ամիսների արդյունքներով ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտների 94.8%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.1%-ը` այլ եկամուտների, 0.1%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից` հաշվետու այս չորս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 201.4 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ ու պետական տուրքեր, որոնք կազմել են կիսամյակային ծրագրի 64%-ը: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 10.1%-ով կամ 18.5 մլրդ դրամով: Հարկային եկամուտների աճը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկի և եկամտահարկի մուտքերի աճով:
Միևնույն ժամանկ, ՀՀ պետական բյուջեի հարկերի և տուրքերի 47.9%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին, որը կազմել է 96.4 մլրդ դրամ և 9.4%-ով կամ 8.2 մլրդ դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ-ի մուտքերից 57.9 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, ավելի քան 38.5 մլրդ դրամը` ներքին շրջանառությունից:
Պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 5.8%-ն ապահովվել է ակցիզային հարկի հաշվին` կազմելով շուրջ 11.8 մլրդ դրամ: Մասնավորապես` հանրապետություն ներմուծվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացվել է ավելի քան 7.3 մլրդ դրամ, հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից` 4.4 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ակցիզային հարկի մուտքերը նվազել են 5.2% ով կամ 648.1 մլն դրամով, ինչը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ենթաակցիզային ապրանքներից մուտքերի 17.1%-ով կամ 1.5 մլրդ դրամով անկմամբ: Միևնույն ժամանակ, հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացված մուտքերն աճել են 24.4%-ով կամ շուրջ 864.7 մլն դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների 18.3% ն ապահովվել է շահութահարկի հաշվին` կազմելով շուրջ 36.8 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շահութահարկի մուտքերն աճել են 16.4%-ով կամ 5.2 մլրդ դրամով: Միևնույն ժամանակ,  ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել շուրջ 24.1 մլրդ դրամ եկամտահարկ` ապահովելով հարկերի և տուրքերի 12%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ եկամտահարկի մուտքերն աճել են 7%-ով կամ 1.6 մլրդ դրամով:
Մաքսատուրքի գծով մուտքերը կազմել են շուրջ 10.1 մլրդ դրամ կամ հարկերի և տուրքերի 5%-ը ` 2.4%-ով գերազանցելով 2010 թվականի համապատասխան ցուցանիշը:
2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 6 մլրդ դրամ պետական տուրքեր` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 62%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված մուտքերն աճել են 17.1%-ով կամ 870.2 մլն դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գործունեության առանձին տեսակներից գանձվել են շուրջ 6.6 մլրդ դրամ հաստատագրված վճարներ` ապահովելով հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 3.3%-ը: Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 6.6%-ով կամ 463.6 մլն դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է գործունեության որոշ տեսակների` հարկման ընդհանուր դաշտ անցնելու հանգամանքով:
2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել ավելի քան 3.7 մլրդ դրամ բնօգտագործման և բնապահպանական վճարներ, որոնք նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 43.9% ով կամ ավելի քան 1.1 մլրդ դրամով` հիմնականում պայմանավորված օգտակար հանածոների արդյունահանման և այլ պետություններում գրանցված տրանսպորտային միջոցներից օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար գանձվող վճարների աճով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական բյուջե են մուտքագրվել 6 մլրդ դրամի այլ հարկեր:
Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների գծով բյուջետային եկամուտները կազմել են շուրջ 40.2 մլրդ դրամ` 67%-ով ապահովելով կիսամյակի ծրագիրը: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներն աճել են 12.3%-ով կամ 4.4 մլրդ դրամով:
2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում 146.8  մլն դրամ է մուտքագրվել հիմնարկների արտաբյուջետային հաշիվներին` կազմելով կիսամյակի ծրագրով նախատեսվածի 16.1%-ը: Հաշվետու ժամանակահատվածում Եվրամիությունից նախատեսվել էր ստանալ շուրջ 7 մլրդ դրամ դրամաշնորհ` ընդհանուր բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակներում, որը, սակայն, չի ստացվել: Արդյունքում դրամաշնորհների կիսամյակային ծրագիրը կատարվել է  1.9%-ով: