ԳՈՐԻՍԸ` ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ
ՀՀ կառավարությունը երեկ` հունիսի 10-ին, իր նիստում որոշել է Գորիս քաղաքը հայտարարել զբոսաշրջային կենտրոն և հաստատել քաղաքի զարգացման ծրագրի հայեցակարգային նպատակները և գերակա խնդիրները։ Նշենք, որ Գորիսի զարգացման ծրագրի հայեցակարգային նպատակներն են` մինչև 2016 թվականը քաղաքը դարձնել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող, շուրջ տարին գործող զբոսաշրջության կենտրոն, ինչպես նաև ճանաչողական, կրթական նպատակներ և խնդիրներ առաջադրող մշակութային զբոսաշրջության կենտրոնների վերածել շրջակա գյուղերը` Տաթևը, Խնձորեսկը, Հալիձորը, Քարահունջը, որտեղ ավելի լավ են պահպանվել Գորիսի շրջանին բնորոշ ավանդույթները, կենցաղը, բարբառը, խոհանոցը և այլն։
Գորիսի զարգացման ծրագրի գերակա խնդիրներն են` հայտարարվել քաղաքի ենթակառուցվածքների ձևավորումը և զարգացումը, ժայռափոր Գորիսի տարածքում տուրիստական հանգրվանի ստեղծումը, քաղաքի օդանավակայանի վերագործարկումը։