ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԵՐԺԵԼ Է ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ԱՌԱՋԱՐԿԸ` ԲԱՐՁՐԱՑՆԵԼ ՄԻ ՇԱՐՔ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ՆԵՐՄՈՒԾՄԱՆ ՄԱՔՍԱՏՈՒՐՔԵՐԸ
Այսօր հրավիրված կառավարության նիստի շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը քննության է առել Ազգային Ժողովի մի խումբ պատգամավորների` օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրինագիծը, որով առաջարկվում է մի շարք ապրանքների համար ՀՀ մաքսային սահմանին գանձվող մաքսատուրքի դրույքաչափը ներկայումս գործող 10-ի փոխարեն սահմանել մաքսային արժեքի նկատմամբ 15 տոկոս` նպատակ ունենալով պաշտպանել ներքին արտադրողին։ Կառավարությունը դեմ է այս նախագծին` պատճառաբանելով, որ այն չի կարող ծառայել նշված հարցի լուծմանը։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դիտարկմամբ` ԱԺ պատգամավորները, առաջարկելով այս փոփոխությունները, բարի նպատակ են հետապնդել, բայց իրականում կարող է հակառակ արդյունքն ստացվել, քանի որ մաքսատուրքերի ավելացումը անխուսափելիորեն կհանգեցնի գնաճի։
«Առանց այն էլ կառավարության ընթացիկ տարվա հիմնական մարտահրավերը գնաճն է, և դրա զսպման համար պետք է ձեռնարկվեն գործուն միջոցներ։ Գնաճի խնդիրը մարտահրավեր է ոչ միայն մեր երկրի, այլև բոլոր զարգացող երկրների համար։ Այս հարցը բազմիցս արծարծվել է, այդ թվում` ՀՀ Ազգային Ժողովում», – նշել է ՀՀ վարչապետը։