ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ՈՒԺԵՂԱՑՆՈՒՄ Է ՊԵՏԱԿԱՆ ԲԱԺՆԵՄԱՍ ՈՒՆԵՑՈՂ ՁԵՌՆԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԱՌԱՎԱՐԵԼԻՈՒԹՅՈՒՆԸ
Այսօր կայացած կառավարության նիստի շրջանակներում ՀՀ գործադիրը հաստատել է կանոնադրական կապիտալում պետության սեփականություն հանդիսացող բաժնեմաս ունեցող առևտրային կազմակերպությունների շահույթի բաշխման և պետության բաժնեմասից ստացվող շահութաբաժինների հաշվարկման և վճարման կարգը, որի կիրառմամբ կդադարեցվի ՀՀ պետբյուջե շահութաբաժինների գծով մուտքերի նվազեցման միտումը, և ակնկալվող արդյունքը տարեկան կլինի մոտ 150 մլն դրամ։ ՀՀ վարչապետի խոսքով` պետությունը հետևողականորեն ուժեղացնում է պետական բաժնեմաս ունեցող ձեռնարկությունների կառավարելիությունը։ Այս որոշմամբ հստակեցվում է բաժնետոմսերի կառավարումը և շահույթի ստացումը։
Խնդիրը հաճախ է արծարծվում նաև ՀՀ Ազգային Ժողովում. պատգամավորները հետաքրքրվում են, թե պետությունն ի՞նչ գործիքներով է կառավարում պետական սեփականությունը։
Վերահսկողության ուժեղացումից զատ կառավարությունը նաև խնդիր ունի պարզելու` արդյո՞ք անհրաժեշտ է բաժնեմասեր ունենալ որոշ կազմակերպություններում, թե՞ ավելի նպատակահարմար է օտարել դրանք: