ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՆԱԽԱՏԵՍՈՒՄ Է ԻՆՍՏԻՏՈՒՑԻՈՆԱԼ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության և գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի միջև «Գյուղական կարողությունների ստեղծման ծրագիր» ֆինանսավորման համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը։ Ծրագրի շահառուներն են աղքատ կին և տղամարդ մանրածավալ արտադրողները, պտղի և ընկուզեղենի արտադրության հիմնական օղակները, ինչպես նաև Հայաստանի լեռնային անապահով համայնքների ամբողջ բնակչությունը։ Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում, Արագածոտնում, Գեղարքունիքում, Վայոց ձորում և Սյունիքում իրականացվելիք ծրագիրը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, վերջին շրջանի 4 ծրագրերից է, որի վերաբերյալ դրական կարծիք է տվել նաև Համաշխարհային բանկը։ Սովորաբար կառավարության վրա գործադրվող ճնշումների էությունը պարզ է` փող բաժանեք գյուղատնտեսության ոլորտի շահառուներին։ Բայց դա հարցի լուծում չէ, անհրաժեշտ են ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ, ինչին միտված է այս ծրագիրը։
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է նաև տրակտորիստ-մեքենավարի գիտելիքների ստուգման և վարման իրավունքի վկայականների տրամադրման կարգը, որի կիրառմամբ էապես կնվազեն կոռուպցիոն ռիսկերը։