ԽՈՇՈՐ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐՈՂՆԵՐ – ՓԵՏՐՎԱՐԻՆ ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ ԾԱՎԱԼՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 26%-ՈՎ
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի փետրվար ամսվա ամփոփ ցուցանիշներ»-ը` համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի: Ինչպես տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից` վերլուծության արդյունքների համաձայն` 2011թ.–ի փետրվարին խոշոր հարկ վճարողների մոտ իրացումից հասույթը կազմել է 173.5 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 11.8 %-ով: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 241 կազմակերպությունների մոտ` 35.1 մլրդ դրամով և նվազել 185-ի մոտ` 15.1 մլրդ դրամով:
Միևնույն ժամանակ, խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալներն այս տարվա փետրվար ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ նվազել են 0.7 %–ով և կազմել 58.8 մլրդ դրամ: Ընդ որում, ներմուծման ծավալները աճել են 155 կազմակերպությունների մոտ շուրջ 15.2 մլրդ դրամով և նվազել` 103-ի մոտ համապատասխանաբար 16.3 մլրդ դրամով:
Արտահանման ծավալները 2011թ.-ի փետրվարին կազմել է 25.3 մլրդ դրամ նախորդ տարվա նույն ամսվա 19.9 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել` 5.3 մլրդ դրամով: