ՎԱՐՉԱՊԵՏ – ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐՆ ՕԳՏԱԳՈՐԾՎՈՒՄ ԵՆ ՈՉ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ
Այսօր` մայիսի 12-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Մինչև նիստի օրակարգին անցնելը վարչապետը անդրադառձել է վարկային ծրագրերի կառավարման ոլորտում առկա խնդիրներին: Վարչապետ, մասնավորապես, խոսելով Համաշխարհային բանկից ստացված վարկերով ձեռքբերվող սարքավորումների և ծառայությունների մասին, նշել է, որ այս ուղղությամբ կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ նման գործընթացներում ընդգրկված հանձնաժողովներն աշխատում են շատ ֆորմալ և բովանդակության համար բացարձակապես պատասխանատվություն չեն կրում։
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ այսպիսի ֆորմալ մոտեցման պարագայում մենք ձեռք ենք բերում սարքավորումներ և ծառայություններ անընդունելի բարձր գներով։ Ֆորմալ առումով բոլորը ճիշտ են, ոչ մեկը ոչ մի չարաշահում թույլ չի տալիս, բայց, ուղղակիորեն, ինտերնետային կայքերից օգտվելով պարզվում է, որ նմանատիպ սարքավորումներ կարելի է ձեռք բերել առնվազն 2 անգամ ավելի էժան: Մեր հանձնաժողովի նախագահները մասնագետներ են և այդ իրավունք չունեն այդպիսի մրցույթի արդյունքները բերել մեր հաստատմանն այն պարզ պատճառաբանությամբ, որ այդ ծառայությունը կամ այդ ապրանքը շատ թանկ է մեզ առաջարկվում, նամանավանդ որ մենք դա ձեռք ենք բերում վարկային միջոցների հաշվին», – ընդգծել է վարչապետը և ամփոփելով իր խոսքը` նշել. «Եզրակացությունը հետևյալն է. մենք պետք է փոխենք մեր մոտեցումն այս հարցում, և հանձնաժողովները պետք է պատասխանատվություն կրեն նաև մրցույթի բովանդակության համար։ Դրա համար հանձնարարական է տրվում այսօր կառավարության աշխատակազմին` հրատապ ձևով ներկայացնել կառավարությանը բոլոր այն փաստաթղթերը, որտեղ մենք պետք է կատարենք փոփոխություն և հանձնաժողովների վրա դնենք նաև բովանդակության համար պատասխանատվության խնդիրը»:
Նշենք նաև, որ վարչապետն առաջարկել է նախարարություններին հրաժարվել  վարկային միջոցների հաշվին տեխնիկական օժանդակություն ստանալուց։  Բոլոր նախարարությունների տրվել է հանձնարարական` վերանայել իրենց վարկային ծրագրերը Համաշխարհային բանկի հետ, և որտեղ կան տեխնիկական օժանդակության խնդրանքներ, ուղղակի հանել ծրագրերից։ Ըստ վարչապետի` նախարարություններն ունեն բավարար ինտելեկտուալ կարողություններ, որպեսզի ինքնուրույնաբար վերլուծություններ իրականացնեն բոլոր բնագավառներում: