ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ՉԵԽԻԱՅԻ ՄԻՋԵՎ ԿԿՆՔՎԻ ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱԿՏԻՎԱՑՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Նիստի շրջանակներում գործադիրը համաձայնություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարությունների միջև ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը։ Նախագիծը ներկայացվել է չեխական կողմից` Հայաստանի և Չեխիայի միջև ներդրումային և գործարար նախաձեռնությունների ակտիվացման և տնտեսական համագործակցության ընդլայնման նպատակով և միտված է երկու երկրների ներդրողների համար իրավապայմանագրային անհրաժեշտ դաշտ ձևավորելուն։
Մեկ այլ որոշմամբ համաձայնություն է տրվել Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքմենստանի կառավարությունների միջև գիտատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիրը ստորագրելու առաջարկությանը։ Համաձայնագրի ստորագրումը թույլ կտա խորացնել գիտության ոլորտում միջազգային համագործակցությունը, աջակցել երկու պետությունների տնտեսությունների համար առաջնահերթ նշանակություն ունեցող գիտական և գիտատեխնիկական ծրագրերի համատեղ իրականացմանը, գիտնականների և մասնագետների փոխանակմանը, գիտական կադրերի պատրաստմանը։