ՀՈՒՆՎԱՐ-ԱՊՐԻԼ ԱՄԻՍՆԵՐԻՆ ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵՆ ԿԱՏԱՐՎԵԼ Է 2.4 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄ ՊԱԿԱՍՈՒՐԴՈՎ
2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 2.4 մլրդ դրամ պակասուրդով` նախատեսված շուրջ 56.2 մլրդ դրամի դիմաց: Շեղումը հիմնականում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ բյուջեի ազատ միջոցներից կիսամյակային ծրագրով նախատեսված 56.4 մլրդ դրամից օգտագործվել է 13.6 մլրդ դրամ: Բացի այդ, չեն ստացվել արտաքին աղբյուրներից նախատեսված 22.9 մլրդ դրամի վարկային միջոցները: Անցած ժամանակահատվածում ներքին աղբյուրների գծով ֆինանսավորման ցուցանիշը կազմել է 18.7 մլրդ դրամ, իսկ արտաքին ֆինանսավորման գծով` շուրջ -16.3 մլրդ դրամ: Այս մասին նշվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալներում:
Նշենք, որ պակասուրդի ֆինանսավորման ներքին աղբյուրներում շուրջ 6.2 մլրդ դրամ են կազմել փոխառու միջոցները, 12.6 մլրդ դրամ` ֆինանսական ակտիվները: Մասնավորապես` 6.2 մլրդ դրամ ստացվել է գանձապետական պարտատոմսերից: Մուրհակների մարման նպատակով կիսամյակային ծրագրով նախատեսված վճարումները կատարվել են 63.3%-ով: Այդ նպատակով պետական բյուջեից տրամադրվել է 13.9 մլն դրամ: Շուրջ 1.3 մլրդ դրամ ստացվել է տրամադրված ներքին վարկերի վերադարձից` 90.9%-ով կատարելով  ծրագրված ցուցանիշը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ ռեզիդենտներին պետական բյուջեից տրամադրվել են 2.3 մլրդ դրամի վարկեր (ծրագրվածի 93.4%-ը), որից 1 մլրդ դրամը` Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը 2009 թվականին տրամադրված պետական վարկի միջոցներից տնտեսության կայունացման վարկավորման ծրագրի 1-ին բաղադրիչի ֆինանսավորման, 936.7 մլն դրամը` «Ներմուծում` ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով մարդատար տրանսպորտային միջոցներ ներմուծող ֆիզիկական անձանց (նախորդ ամսվա 1 մլրդ դրամի դիմաց, պայմանավորված չօգտագործված վարկային միջոցների վերադարձով), 326 մլն դրամը` «Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի կողմից հիմնադրված վարկային կազմակերպությանը բյու¬ջե¬տա¬յին վարկեր տրամադրելու նպատակով:
Անցած ժամանակահատվածում պետական բյուջեի պակասուրդի արտաքին ֆինանսավորումը կազմել է շուրջ -16.3 մլրդ դրամ, որից -3.0 մլրդ դրամը` փոխառու միջոցների,  13.3 մլրդ դրամը` ֆինանսական ակտիվների գծով: Նշված շուրջ 3.0 մլրդ դրամն ուղղվել է արտաքին պարտավորությունների մարմանը, որից 1.8 մլրդ դրամը հատկացվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով պարտքի մարմանը, 51.9 մլն դրամ` ԳԶՄՀ, 115.8 մլն դրամ` ՎԶԵԲ-ի նկատմամբ ունեցած պարտքի մարմանը,  572.2 մլն դրամ է տրամադրվել Էլեկտրաէներգիայի հաղորդման և բաշխման համակարգի ծրագրի գծով Ճապոնիայի նկատմամբ պարտքի մարմանը, 412.0 մլն դրամ` ԱՄՆ ապրանքային վարկերի մարմանը, 16.5 մլն դրամ` ԱԷԿ-ի վառելիքի չոր պահպանման համակարգի ծրագրի գծով Ֆրանսիայի նկատմամբ պարտքի մարմանը:
Միևնույն ժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածում 12.7 մլրդ դրամ տրամադրվել է ԼՂՀ-ին որպես միջպետական վարկ: Վրաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ունեցած վարկային պարտավորությունների գծով կատարվել է 120.9 մլն դրամի վճարում` նախատեսված 124.9 մլն դրամի փոխարեն: Ստացված գումարից 49.1 մլն դրամը նախորդ տարվա պարտավորությունն է և Վրաստանի կողմից փոխանցվել է 2010 թվականի դեկտեմբերին, սակայն գանձապետական միասնական հաշվին մուտքագրվել է ընթացիկ տարվա հունվար ամսին: Բաժնետոմսերի և կապիտալում այլ մասնակցության ձեռքբերմանն ուղղվել է 589.1 մլն դրամ` կազմելով ծրագրի 99.8%-ը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 72.1 մլն դրամով ավելացել է արտաքին աղբյուրներից ստացված արտաբյուջետային դրամաշնորհային միջոցների մնացորդը: