ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԱՆՇԱՐԺ ԳՈՒՅՔԻ ՎԱՐՁԱԿԱԼՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾԱՐՔՆԵՐԻ ՔԱՆԱԿԸ ՆՎԱԶԵԼ Է 15%-ՈՎ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից «Բիզնես 24»-ին տրամադրած տվյալների համաձայն 2009թ. հոկտեմբերին անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 1195 վարձակալության գործարքները կազմել են անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցումների քանակի 7.8%-ը: Ընդ որում, վարձակալության գործարքների 85.8%-ն իրականացվել են իրավաբանական անձանց կողմից:
2009թ. հոկտեմբերին 2009թ. սեպտեմբերի համեմատ անշարժ գույքի վարձակալության գործարքների քանակը նվազել է 15.0%-ով, իսկ 2008թ. հոկտեմբերի համեմատ աճել` 3.9%-ով: 2009թ. հոկտեմբերին հանրապետությունում գրանցվել են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի 56 բնակարանների, 35 անհատական բնակելի տների, 371 հասարակական, 64 արտադրական նշանակության օբյեկտների, 610 միավոր (4183.61 հա) հողերի և 59 ավտոտնակների վարձակալության գործարքներ: Հողերի կառուցապատման, անհատույց օգտագործման և սերվիտուտի իրավունքի պետական գրանցումներն ընդգրկված են հողերի վարձակալության գործարքներում:
2009թ. հոկտեմբերին Երևան քաղաքում պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողերի նկատմամբ գրանցված 5 վարձակալության գործարքների (այդ թվում 1 միավոր` 0.001 հա, կառուցապատման իրավունքով) քանակը 2009թ. սեպտեմբերի համեմատ նվազել է 61.5%-ով, իսկ 2008թ. հոկտեմբերի համեմատ` 72.2%-ով:
2009թ. հոկտեմբերին հանրապետությունում վարձակալված 4183.61 հա հողերից 2.20 հա վարձակալվել են Երևանում: Մարզերում վարձակալված 4181.41 հա հողերի 2.50 հա կազմում են արդյունաբերական օբյեկտների, 0.21 հա` հիդրոէլեկտրակայանների համար նախատեսված էներգետիկայի օբյեկտների հողերը:
Առավել մեծ մակերեսով հողեր են վարձակալվել Սյունիքի մարզում` 1049.55 հա, որից 21.72 հա գյուղատնտեսական նշանակության, իսկ 1026.0 հա` ընդերքօգտագործման: Համայնքների վարչական սահմաններից դուրս վարձակալվել են 679.16 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողեր: