ՀՀ ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՐՏԱՏՈՄՍԵՐՈՎ ԳՈՐԾԱՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՏԵՍԱԿԱՐԱՐ ԿՇԻՌԸ ԿԱԶՄՈՒՄ Է 94.1%
2010թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ՀՀ արժեթղթերի շուկայում գործել են ներդրումային ծառայություններ մատուցող 21 բանկ և 8 ներդրումային ընկերություն: Ներդրումային ծառայություն մատուցող ընկերություններից յոթը կարող են իրենց կամ հաճախորդի անունից և իրենց կամ հաճախորդի հաշվին արժեթղթերով գործարքներ իրականացնել և հաճախորդներից արժեթղթերով գործարքների կատարման հանձնարարականներ ընդունել ու հաղորդել, հինգը կարող են նաև արժեթղթերով ներդրումների հետ կապված խորհրդատվություն տրամադրել, վեցը` իրականացնել արժեթղթերի տեղաբաշխման գործունեություն և երեքը` արժեթղթերի փաթեթի կառավարում:
ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալներով` 31.12.2010թ. դրությամբ ներդրումային ընկերությունների ընդհանուր ակտիվները կազմել են 19.6 մլրդ դրամ` նախորդ եռամսյակի համեմատ ավելանալով 15%-ով: Ներդրումային ընկերությունների ընդհանուր կապիտալը երրորդ եռամսյակի համեմատ աճել է 9%-ով` կազմելով 3.2 մլրդ դրամ: 2010 թվականի չորրորդ եռամսյակի ընթացքում ՀՀ արժեթղթերի շուկայում ներդրումային գործունեության շրջանակներում իրականացված արժեթղթերի առուվաճառքի գործառնությունների ծավալը երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 26%-ով` կազմելով 102.3 մլրդ դրամ: Ընդ որում, կորպորատիվ պարտատոմսերով իրականացված գործառնությունների ծավալը նախորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է մոտ երեք անգամ և կազմել 4.0 մլրդ դրամ: Բաժնետոմսերով առուվաճառքի գործառնությունների ծավալը նվազել է 32%-ով` կազմելով 2.0 մլրդ դրամ: Պետական պարտատոմսերով առուվաճառքի գործառնությունների ծավալը նախորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 25%-ով և կազմել է 96.2 մլրդ դրամ: 2010թ. չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով` ՀՀ արժեթղթերի շուկայի շրջանառության մեջ գերակշռել են պետական պարտատոմսերով գործառնությունները, որոնց տեսակարար կշիռն ընդհանուր շրջանառության մեջ կազմել է 94.1%: Կորպորատիվ պարտատոմսերով և բաժնետոմսերով իրականացված գործառնությունների տեսակարար կշիռներն ընդհանուր շրջանառության մեջ կազմել են համապատասխանաբար 3.9% և 2.0%:
Ներդրումային գործառնությունների շրջանակներում իրականացված գործառնությունների մեջ 89%-ը կազմել են ներդրումային ծառայություններ մատուցող առևտրային բանկերի կողմից իրականացված գործառնությունները, 11%-ը` ներդրումային ընկերությունների կողմից իրականացված գործառնությունները:
2010 թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայում անվանական արժեթղթերի սեփականատերերի ռեեստր վարող թողարկողների թիվը կազմել է 1571 ընկերություն, իսկ ՀԿԴ-ում ռեեստր վարող թողարկողների արժեթղթերի սեփականատերերի թիվը կազմել է 111676 մարդ:
Միևնույն ժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածի վերջի դրությամբ  կարգավորվող շուկայում առևտրին թույլատրված են եղել 15 թողարկողների 19 արժեթղթեր, այդ թվում` 12 բաժնետոմս (11 թողարկողի) և 7 պարտատոմս (5 թողարկողի): Թողարկողներից 4-ը բանկ են: Ընդ որում, բաժնետոմսերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 32.4 մլրդ դրամ, իսկ պարտատոմսերի ծավալը` 4.4 մլրդ դրամ: Թողարկողներից մեկը հաշվետու է ինչպես բաժնետոմսերի, այնպես էլ պարտատոմսերի գծով:  Թողարկված պարտքային արժեթղթերի 13%-ը բաժին է ընկել առևտրային բանկերին, իսկ վերջիններիս մասնակցությունը բաժնային արժեթղթերում կազմել է 38%: Բաժնետոմսերի վերոնշյալ 11 հաշվետու թողարկողների կողմից թողարկված արժեթղթերի քանակը 31.12.2010 թ. դրությամբ կազմել է 21.4 հազար հատ, ընդ որում` բաժնետերերի ընդհանուր քանակը 7381 է, որից 78- ոչ ռեզիդենտ բաժնետերեր են, իսկ 35-ը` թողարկման ծավալի 5%-ը գերազանցող բաժնետերեր: